укр eng

Тижневий звіт/преса


З 08.10.2012 по 13.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: АР Крим

  1. Загальні тенденції:

Упродовж тижня (8 – 14 жовтня) друковані ЗМІ активно висвітлювали діяльність кримської влади та правлячої партії. Інформація про кандидатів у народні депутати, переважно, не маркується, спостерігається значний обсяг так званої політичної «джинси». Політична реклама та агітація з’являється в усіх газетах, крім україномовної «Кримської світлиці». Порівняно із минулим тижнем скоротилася кількість згадо про український уряд та самовисуванців. Разом з тим збільшився обсяг публікацій про УДАР та «Україну – вперед!», переважно завдяки матеріалам з ознаками використання політичної «джинси».

 

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано на сторінках видання «Крымская газета». Наприклад: «Юлія Льовочкіна: ви голосуєте за якість свого майбутнього життя».

Найчастіше згадки з негативним контекстом про партію УДАР зустрічаються у цьому ж виданні: «У тіні спортивних перемог Кличко приховані його численні політичні поразки».

 

 

  1. Пріоритетність представлення.

У друкованих ЗМІ найбільше згадували місцеву владу та Партію регіонів в позитивній тональності. Перші шпальта висвітлюють роботу влади та кандидатів від Партії регіонів. Політичні матеріали інших партій представлені у середині видань. Згадки про УДАР з’являлисяв 3,5 рази менше, ніж про ПР, про Об'єднану опозицію та партію партію «Україна – вперед!» – у 10 разів менше, про КПУ – приблизно 15 разів менше, про самовисуванців – приблизно у 20 разів менше. Згадки про «Свободу» практично відсутні.

 

  1. Теми.

Головними темами тижня кримських газет стали висвітлення діяльності місцевої влади, зокрема, газифікація Білогірська, реалізація Партією регіонів так званих соціальних договорів із виборцями. Крім того, було висвітлено обговорення державної політики стосовно національних меншин, яке відбулося в Києві.

«Первая Крымская» знов підняла тему про незадоволення між Об'єднаною опозицією та Меджлісом. У рубриці «Політика/вибори» цієї газети були розміщені матеріали про «Україну – вперед!» та матеріал під заголовком «Партія регіонів виконала третину зобов'язань, що були взяті нею за соцдоговорами», без якогось маркування та з ознаками використання політичної «джинси». У рубриці «Політична агітація», був опублікований матеріал про Олену Нетецьку – кандидата від правлячої партії.

На першій шпальті газети «Голос Крыма» розміщено матеріал «Передвиборча стратегія регіоналів – звіт перед виборцями. В опозиції аргументів немає». Матеріал марковано позначкою «Політична реклама». Усередині газети – продовження матеріалу, а також інфографіка «Досягнення єдиної кримської команди за 2 роки».

У виданні «Кримська світлиця» йдеться, що в рамках III Чорноморського економічного форуму в Ялті підписано меморандум між Радою міністрів АРК і Crimean Venture Company («Крайміан Венче Кампані») англійського фінансиста Ніла Сміта, згідно з яким на території півострова будуть реалізовані інвестиційні проекти на суму більш як 1,5 мільярда доларів. Також видання розповіло про заяву Президента України Віктора Януковича, який стверджує, що розмови про можливість скуповування землі іноземцями після ухвалення відповідних змін до законодавства є безпідставними.

 

  1. Спікери.

Провідним спікером цього тижня став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який провів зустріч з міжнародними спостерігачами, відвідав відкриття котельної в Білогірську.

 

 

  1. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

У кримських газетах спостерігається засилля інформації про кандидатів від партії влади, яка не маркується як політична реклама. Традиційно зустрічаються й ознаки використання маніпулятивних технологій.

 

Так, у двох виданнях вийшла одна і та ж сама стаття того ж самого автора, але під різними заголовками: «Соціологія прогнозує однозначно» («Крымская газета»), «Списки «регіоналів» підтримує більш половини кримчан та кожний третій виборець в окрузі» («Первая Крымская»), в якій наводяться результати різних опитувань, за якими Партія регіонів має найбільшу підтримку електорату. Схожа ситуація спостерігалася у вересні нинішнього року, коли в цих виданнях також було розміщено одну і ту ж саму статтю одного й того ж автора «В особистому заліку регіонали лідирують на всіх округах». У тій статті журналіст виклав ствердження про те, що по виборчим округам автономії лідирують кандидати від партії влади, як «констатацію факту», не підкріплену ніякими доказами.

 

Крім того, вже традиційно «Крымская газета» презентує інформацію про опонентів правлячої партії в іронічному дусі. Так, у статті під заголовком «Програні бої чемпіона. У тіні спортивних перемог Кличко приховані його численні політичні поразки», зустрічаємо такі підзаголовки: «Хіба це новий, якщо в політиці 10 років?» «Список-2012: тушкокомбінат Кличко», «Не сотвори собі кумира». Уроки Ющенка для Кличка». Після цього у статті робитися висновок: «Кличко навряд чи чекає яскрава політична перспектива, він з великою часткою ймовірності не виправдає надій, які на нього покладають дуже багато українців». Таку  ж тональність і такий висновок це видання зробило вже у вересні в матеріалі:  «Останній бій Кличка», де зустрічаємо політичні ярлики, іронічні міркувування щодо мотивів, які «змусили Віталія Кличка зайнятися політикою», іронічні згадки про результати виборів, в яких він брав участь, критику його передвиборчих обіцянок та порівніння з Ющенком. Після того риторичним ставиться «актуальне питання»:  «чи потрібні такі розчарування нашим виборцям знову?»

 

«Крымская газета» продовжує традиційний передвиборчий «стль» викладання. На першій шпальті в рубриці «Соціальні договори: громадські слухання» опублікована стаття «Юлія Льовочкіна: ви голосуєте за якість свого майбутнього життя». «на думку Юлії Льовочкіної, команда Партії регіонів достатньо згуртована та активна», - зазначається в статті. У центрі – розміщена світлина усміхненого кандидата, праворуч, замість традиційної інфографіки «Досягнення кримської команди», - інфографіка «Виборці округа №6 підтримують Юлію Льовочкіну», де графічно представлені результати соціологічного опитування, за якими кандидат та ПР отримують більшість голосів виборців

 

Цікаво, що «Голос Крыма» розміщено матеріал «Передвиборча стратегія регіоналів – звіт перед виборцями. В опозиції аргументів немає». У середині газети – продовження матеріалу, а також інфографіка «Досягнення єдиної кримської команди за 2 роки». У цьому виданні такий матеріал маркується позначкою «Політична реклама». Але «Крымская газета» поруч з подібними матеріалами ніякого маркування так і немає.