укр eng

Звіт за результатами моніторингу донецького телебачення (30 липня – 5 серпня)


З 30.07.2012 по 05.08.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Донецька область

Звіт за результатами моніторингу донецького телебачення (30 липня – 5 серпня)

Упродовж 30 липня – 5 серпня 2012 року найбільшу увагу телеканали Донецького регіону присвятили Партії регіонів (4554 сек.). Інформації про об’єднану опозицію було подане у 50 разів  менш (87 сек.). Ще менш інформації стосувалося КПУ (57 сек.). Решта політичних сил («Свобода», УДАР, «Україна Вперед») не згадувалися зовсім.

Домінуюча більшість згадок про Партію регіонів була у позитивній тональності (2783 сек.).

Найщедрішим на позитивну інформацію про ПР виявився державний телеканал. У новинному блоці "Регіональної служби новин" Донецької обласної державної телерадіокомпанії сюжети в позитивній тональності досягли 2247 секунд. Це майже в 9 разів більше, ніж аналогічні показники ТРК "Донбас" (256 секунд в позитивній тональності) і в 10 разів більше показників ТРК "Юніон" (225 секунд). Слід зазначити, що "Юніон" на цьому тижні був єдиним каналом, який більшу частину сюжетів про Партію регіонів показав не в позитивних тонах, а нейтрально (923 "нейтральні" секунди проти 225 "позитивних").

Сюжетам про ПР регіональне телебачення надавало ліпше ефірне місце у блоках новин. Розповіді про плідну роботу чинного уряду, окремих урядовців, президента та депутатів, а також їхні передвиборчі обіцянки містилися у самому початку або у середині програм новин.

Головними темами цього тижня були початок виборчої кампанії, партійний з’їзд ПР та інформація про соціальні ініціативи президента.

Практично кожний сюжет про Партію регіонів супроводжувався прямою мовою представників цієї політичної сили. Деякі сюжети  мали по 3-4 «синхрона». 31 липня у сюжеті Регіональний служби новин (Державна обласна ТРК) про з’їзд ПР було 7 (!) включень прямої мови! У ролі спікерів виступали Президент України Віктор Янукович, прем’єр-міністр України Микола Азаров та інші урядовці. З регіональних представників Партії регіонів найбільш популярним спікером був мер Донецька Олександр Лукьянченко.        

Більшість сюжетів була показана у радянських традиціях пропаганди: пафосно та декларативно. При цьому слід зазначити матеріал програми «Время новостей» (ТРК «Донбас») про з'їзд Партії регіонів. З усього виступу президента Януковича на цьому з'їзді автори обрали фрагмент, в якому глава держави заявляє, що "корупціонери в новий парламент не пройдуть". Відразу після цього показали сюжет про з'їзд "Батьківщини". Акцент був зроблений на те, що об'єднана опозиція у свій виборчий список внесла Юлію Тимошенко, яка "відбуває семирічний термін у колонії", а замикає "п'ятірку" "ще один в'язень - Юрій Луценко". Таким чином, для глядачів були озвучені імена корупціонерів, які прагнуть потрапити в парламент, і політична сила, яка підтримує корупціонерів.

У плані медіаманіпуляцій слід відзначити ще один сюжет - про мовну політику діючої влади. Журналісти програми «Время новостей» (ТРК «Донбас», 1 серпня) нагадали про прийняття Верховною Радою Закону "Про основи мовної політики" і відразу після цього показали сюжет про "багатонаціональний Донбас". Для всіх мешканців регіону, незалежно від їх національності, - продемонстрував сюжет - російська мова є або рідною, або мовою міжнаціонального спілкування.

Ще однією маніпуляцією свідомістю телеглядачів можна вважати регулярне включення в РЕГІОНАЛЬНІ новинні програми сюжетів з інших областей України. Так, у програмі РСН (Обласна державна ТРК) від 2 серпня успіхи уряду були підкреслені на прикладі сусідньої Запорізької області. Саме там прем'єр Азаров розповідав про реалізацію соціальних ініціатив президента Януковича. Віце-прем'єр уряду Сергій Тігіпко на цьому тижні також не відвідував Донецьку область, що не завадило телеканалам вкласти в його уста спіч про те, що "робочих місць стає більше, а заробітна плата зростає". Щоб додати виступу чиновника більшої "людяності" програма РСН (ДОДТРК) від 3 серпня показала віце-прем'єра, який відвідав дитячу лікарню, з немовлям на руках. Що стосується саме місцевих новин, то на цьому тижні практично по всіх телеканалах регіону був показаний сюжет про те, як губернатор Донецької області передав одній з районних шкіл 2 шкільних автобуси, відкрив групу в дитячому саду і спортивний майданчик. Розповідь про це супроводжувалася візуальним рядом щасливих дітей, вчителів та вихователів, які "на камеру" дякували губернаторові і уряду за турботу.