укр eng

Звіт за результатами моніторингу чернігівського телебачення за період 15.09 – 26.10.2014


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Чернігівська область

Чернігівське телебачення висвітлювало вибори пасивно, а також практично не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 25%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, менше у негативній та позитивній.

Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканал Дитинець забезпечив їм не рівний доступ до медіа. Телеканал ОДТРК «Сівер-центр» практично ігнорував перебіг виборчого процесу у новинах. Проте з моменту офіційної реєстрації кандидатів та відкриття виборчих фондів на обласному телебаченні з’явилася рубрика «Передвиборча агітація-2014». А з 12 жовтня в результаті жеребкування кожна політична партія та кандидат-мажоритарник отримали 2 безкоштовні ефіри по 7,5 хв. Тобто, таким чином, обласне телебачення забезпечило рівний доступ всім суб’єктам виборчих перегонів.

Посадові особи Петро Порошенко та Арсеній Яценюк, в основному, були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.

Найактивніше на  телеканалах були представлені ОДТРК «Сівер-центр»: Арсеній Яценюк та Петро Порошенко.

Дитинець: «Блок Петра Порошенка» та ВО «Батьківщина», самовисуванець Анатолій Долеско.

Натомість виборці отримали мінімум інформації про Громадянську позицію, Самопоміч,  КПУ, «Сильна Україна» та Народний фронт. Взагалі не було інформації про ВО «Свобода» та «Опозиційний блок».

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали кандидати від «Блоку Петра Порошенка» та Петро Порошенко, як виконавець своїх посадових обовязків.

Найбільше в негативній тональності згадувалася діяльність партії ВО «Батьківщина», кандидати-мажоритарники та «Народний фронт».

Спікери:

-          Президент,

-          Прем’єр-міністр

-          ВО «Батьківщина» - В.Дубіль (№19 в списку партії), О.Кужель,

-          Блок Петра Порошенка – Ю.Луценко, В.Пинзеник, В.Атрошенко, В.Куліч.

-          Громадянська позиція – А.Гриценко, І.Андрійченко

-          Народний фронт – А.Парубій, Д.Тимчук

-          Мажоритарники – А.Долеско, А.Дериземля

ОДТРК «Сівер-центр»

В основному, новини на каналі інформували про діяльність Президента та Прем’єр-міністра. Після цієї інформації, розміщувалися місцеві новини. Серед яких обов’язково є новини про офіційні події, участь посадовців у заходах, тощо.

За кількістю нейтральної тональності і Президент, і Прем’єр-міністр отримали рівну кількість уваги. Щоправда кількість прямої мови у А.Яценюка більша, ніж у П.Порошенка.

Про діяльність учасників виборчих перегонів протягом звітного періоду телеканал не згадував взагалі.

Дитинець

Телеканал «Дитинець» більш активно інформував глядачів про учасників виборчих перегонів у сюжетах. Висвітленню діяльності кандидатів від Блоку Петра Порошенка телеканал приділяв майже половину часу новин. Зважаючи, що новини транслюються у прайм-тайм 5 разів, то кількість згадок про них значна.

Інші суб’єкти виборчого процесу також згадуються, особливо якщо є цікавий інформаційний привід. Так у новинах згадувалися партії «Батьківщина», «Радикальна Партія Ляшка», «Сильна Україна», «Свобода», «Самопоміч». В основному, «замовні» сюжети на тему виборів розміщуються або в рубриці «Політика» або «Пряма мова». В негативній тональності канал інформував лише про діяльність представників ВО «Батьківщина» та самовисуванця Анатолія Долеска, який є прямим конкурентом кандидата-мажоритарника Валерія Куліча від Блоку Петра Порошенка.

У останні тижні інформаційні приводи за участі партії Батьківщина та  кандидатів-мажоритарників А.Долеско та А.Дериземля висвітлювалися більше у негативній тональності. Одним із таких інформаційних приводів стала розклейка у невстановлених місцях агітпродукції кандидатів, невдала спроба А.Дериземлі кандидата-самовисуванця, якого підтримує В.Дубіль, допомогти вдові, чоловік якої загинув в АТО (факт піару був зафіксований телеканалом ТВІ), роздача у наметах ВО «Батьківщини» пакетиків з насінням. Деякі з цих сюжетів телеканал повторює по кілька днів поспіль.

Таким чином, телеканали «Дитинець» та «Сівер-центр» визначилися із симпатіями. Перший надавав перевагу Блоку Петра Порошенка, а другий - Народному Фронту в особі Прем’єр-міністра А.Яценюка. Причому якщо перший це робив свідомо, то щодо другого можна припустити, що використовувався адміністративний ресурс.

Серед маніпулятивних технологій, які застосовуються політичними гравцями, найбільш активно використовувалися соціологічні опитування, звинувачення конкурентів у нечесній боротьбі та лав-сторі про кандидатів, які на обласному ТВ розміщуються як політична реклама. Цікаво, що соціологічні опитування використовуються як засіб переконування і цієї виборчої кампанії став обов’язковим атрибутом рекламних матеріалів. Так у деяких районних виданнях у одному номері можна було знайти результати опитувань громадської думки на будь-який смак одночасно. При цьому лідером перегонів ставав той кандидат, який був замовником матеріалу.