укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу Запорізьких Інтернет видань за період 15.09-19.10.2014


З 15.09.2014 по 19.10.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Запорізька область

  1. Загальні тенденції

Упродовж  15 вересня – 19 жовтня 2014 року Запорізькі Інтернет видання висвітлювали вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35-40%. Слід зазначити, що інформації жовтні  набагато більше, ніж у вересні. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше -  у негативній. 

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не змогли забезпечити рівний доступ  до медіа всім політичним силам та не надали  виборцям можливості отримати достатньо  об’єктивної інформації для прийняття рішення. Статті  Інтернет видань переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. Переважна більшість статей на всіх сайтах не маркується як реклама.

Найактивніше на повинних сайтах в Інтернеті за цей період були представлені мажоритарники, Петро Порошенко як Президент, «Блок Петра Порошенка»,  «Опозиційний блок», «Сильна Україна». Менше були представлені  Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Батьківщина». Мінімум інформації приділялось таким партіям, як «Радикальна партія», «Самопоміч»,  КПУ,   «Народний фронт», «Свобода» та «Громадянська позиція».

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

В позитивної тональності були представлені переважно мажоритарники, особливо Валерій Баранов (74 округ), Олександр Григорчук (79 округ), Євген Червоненко (79 округ), «Опозиційний блок», «Блок Петра Порошенка», «Сильна Україна».

В негативній тональності були представлені мажоритарники, переважно Микола Фурсенко(79 округ), Володимир Бандуров (79 округ) та  Євген Карташов(76 округ), Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, КПУ, «Радикальна партія».

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина».

  1. Пріоритетність представлення

На першому плані були представлені мажоритарники, «Сильна Україна», «Блок Петра Порошенка»  та «Опозиційний блок».

  1. Теми

Найпоширенішими темами були списки кандидатів від різних партій,  підписання асоціації України з ЕС,  прес-конференції Петра Порошенка, візит Сергія Тігіпка до Запоріжжя, його вислови стосовно стану речей в Україні, списки  мажоритарників, візит Андрія Садового та Семена Семенченко до Запоріжжя,  зустрічі з виборцями представників «Опозиційного блоку», зустрічі з виборцями та добрі справи мажоритарників, візит до Запоріжжя Петра Порошенка та членів його партії, затримання машини із «чорним піаром» на мажоритарників від «Блоку Петра Порошенка».  

  1. Спікери

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Світлана Фабрикант;

«Опозиційний блок» - Олександр Вілкул, Тетяна Бахтєєва, Юрій Павленко, Наталія Королевська, Іван Кузьменко (74 округ);

 «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Сергій Соболєв,  Олександр Старух (лідер обласного осередку партії), Олександра Кужель, Олександр Рябцун (75 округ);

«Радикальна партія» - Олег Ляшко,  Ірина Лех (76 округ);

«Блок Петра Порошенка» - представники партії  Ірина Геращенко, Ірина Луценко, Марія Іонова, Сергій Квіт, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко,  Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу), Микола Фролов (кандидат по 76 округу), Олександр Леховицер (кандидат по 77 округу);

«Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко;

КПУ – Олексій Бабурін (74 округ);

«Народний Фронт» – Максим Ванат (колишній кандидат по 76 округу), Микола Милиця (колишній кандидат по 75 округу);

«Самопоміч» - Андрій Садовий, Семен Семенченко;

«Свобода» -  Олег Тягнибок, Констянтин Денисов;

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Сергій Кальцев (75 округ), Євген Червоненко (79 округ), Микола Фурсенко (79 округ), Володимир Бандуров (79 округ), Євген Карташов (76 округ).

  1. По  кожному окремому ЗМІ

«061»

Інтернет-ресурс «061» досить активно висвітлював  політичну компанію, зокрема на його сторінках максимально були  представлені мажоритарники,  «Сильна Україна», Петро Порошенко як Президент, «Опозиційний блок».  «Блок Петра Порошенка», Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр.  Набагато менше було інформації про  «Радикальну партію», «Народний фронт»  та «Свободу». Мінімум інформації було про КПУ, «Батьківщину»  та «Самопоміч» .

У позитивній тональності представлені мажоритарники, особливо Олександр Григорчук (округ 79), Євген Карташов (округ 76), Євген Червоненко (округ 79),  «Сильна Україна», «Опозиційний блок», «Блок Петра Порошенка». Матеріали із позитивною тональністю не маркуються як реклама.  У  негативній тональності   була   інформація про  деяких мажоритарників, зокрема Володимира Бандурова (округ 79), Валерія  Баранова  (округ 75), Євгена  Карташова  (округ 76) та  Олександра  Вілкула, Арсенія  Яценюка  як очільника уряду, КПУ. 

На першому плані були представлені мажоритарник Олександр Григорчук та Сергій Тігіпко.

Основними темами були списки кандидатів від різних партій,   опитування громадської думки, прес-конференція Петра Порошенка, візит Сергія Тігіпка до Запоріжжя,  вислови цього політика та його соратника Валерія Хорошковського   про ситуацію в Україні, візит до Запоріжжя Наталії  Королевскої та Юрія Павленка, добрі справи мажоритарника Олександра Григорчука, допомога Євгена Карташова лікарням,  візит до Запоріжжя Петра Порошенка та членів його партії, затримання машини із «чорним піаром» на Ігоря Артюшенко.

На сайті «061» коментарі для читачів відкриті лише  під статтями, які присвячені «Сильній Україні» та статтями про досягнення уряду Сергія Арбузова та недоліки нинішнього уряду. В  статтях на цю тему  присутня  прихована критика уряду Арсенія Яценюка, ствердження, напівправда та «анонімний авторитет».  

На сайті «061»  неодноразово помічений ефект  «спіраль замовчування» та «однослівна» журналістика.  Читачам були представлені опитування  громадської думки стосовно результатів виборів   з суб’єктивними коментарями до них. Яскравими прикладами є статті «Запорожье накануне выборов: «Оппозиционный блок» ушел в отрыв», «Запорожцы устойчиво симпатизируют Президенту и «Оппозиционному блоку».

На цьому сайті був помічений медіа ефект «анонімний авторитет» в статтях,  присвячених  позитивній оцінці діяльності Сергія Тігіпка та його партії експертами, не відомими широкому колу читачів.  Ще один приклад «анонімний авторитету» ми бачимо в   статті,  присвяченій Стратегії-2020 Петра Порошенка, де аналіз стратегії здійснюється на основі думок російських експертів.

     На цьому ж ресурсі представлені недостовірні факти  в  статті «Двое запорожцев идут в нардепи от партии «Відродження», де ця партія називається партією Анатолія Гриценко.

На сайті «061»  постійно з’являються  статті про Сергія Тігіпка із його цитатами  з соціальної мережі  «Фейсбук» та його інтерв’ю із  суб’єктивними думками та критикою влади.  Ця інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал.  Немає маркування і в статтях про  добрі справи мажоритарників Євгена Червоненка та Євгена Карташова.

Помічено багато статей в позитивній тональності про мажоритарника Олександра Григорчука, які майже  однакові на сайтах «Голос Запоріжжя» та «061». Згідно з опитуванням, представленим на цьому ресурсі, він виграє перегони в 79 окрузі, тобто присутні «спіраль замовчування» та принцип контрасту, адже в цьому самому опитуванні його опонент, Володимир Бандуров представлений в негативному світлі.

«Голос Запоріжжя»

На сайті представлено розділи  не тільки новин Запоріжжя, але  новини України та аналітика подій в Запоріжжі, де  спостерігаються яскраві вигадки джинси.

На сторінках цього ресурсу максимально представлені мажоритарники, Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр, «Опозиційний блок» та «Блок Петра Порошенка». Мінімально –«Радикальна партія», «Батьківщина», «Самопоміч», «Сильна Україна». Не була представлена «Громадянська позиція». 

У позитивній тональності представлені  мажоритарники, особливо Олександр Григорчук (79 округ), «Опозиційний блок» та кандидати від  «Блоку Петра Порошенка».

В негативній тональності представлені   мажоритарники Володимор Бандуров (79 округ) та Микола Фусенко (74 округ), «Радикальна партія», «Сильна Україна», КПУ.

           Основними темами статей були списки кандидатів від різних партій,  підписання асоціації України з ЕС,  вислови Петра Порошенка,  візит  до Запоріжжя Ірини Геращенко, Ірини Луценко, постанови Кабінету міністрів, «чорний список», складений активістами «Чесно», Андрія Садового та Семена Семенченка  до Запоріжжя,  соціальні програми та зустрічі з виборцями Олександра Григорчука, вислови кандидатів від «Блоку Петра Порошенка» Ігоря Артюшенко та Олександра Леховіцера, візит до Запоріжжя Петра Порошенка.

На першому плані представлена відверта джинса - статті про мажоритарника Олександра  Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал.

Така ж ситуація простежується в статтях про зустрічі з виборцями та добрі справи представників  «Опозиційного блоку»  Олександра Вілкула, Юрія Павленко та  Тетяни Бахтєєвої.

На сайті «Голос Запоріжжя» помічений ефект  «спіраль замовчування». В статті про мажоритарних кандидатів від блоку Петра Порошенка представлені  результати опитування жителів Запоріжжя, в якому ця партія набирає 26%. Хто саме проводив опитування і коли не уточнюється. Цей же медіа ефект присутній в статті «Традиционно лидерство на 75-ом избирательном округе удерживает Сергей Кальцев».

Метеріали в позитивній тональності  про мажоритарників від «Блоку Петра Порошенка»  Ігоря Артюшенка (75 округ) та Олександра Леховіцера (77) не маркуються як реклама.

 «Забор»

Порівняно з іншими, на цьому сайті виборчого контенту представлено найменше.

Тут максимально представлені мажоритарники, «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина» та Петро Порошенко як Президент.  Мінімально – «Радикальна партія», «Громадянська позиція».  «Опозиційний блок», «Сильна Україна».

Більшість матеріалів представлено в нейтральній тональності. В позитивній тональності представлені мажоритарники  Валерій Баранов (74 округ), Микола Фролов  (76 округ), Євген Червоненко (79 округ), Володимир Бандуров (79), «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина».  В негативній тональності представлені мажоритарники, особливо Євген Карташов (76 округ) та Микола Фурсенко (74),  «Опозиційний блок» та КПУ.

Найпоширенішими темами були участь губернатора та мажоритарника Валерія Баранова в суботниках, зустрічах з людьми та побудові доріг, зустріч з Самообороною Запоріжжя та військовими Семена Семенченко, скандали в партії КПУ,  візит до Запоріжжя Петра Порошенка, його зустріч з військовими та працівниками «Мотор Січі»,  візит до Запоріжжя представників «Інтернет партії України».

На сайті   «Забор»  інформація в позитивній тональності про  мажоритарників, їх діяльність та  зустрічі  з виборцями не  маркуються як реклама.  Помічено багато таких статей про губернатора Запорізької області та безпартійного кандидата по 74 округу Валерія Баранова, кандидата від партії «Блок Петра Порошенка» по 76 округу Миколу  Фролова  та  кандидата  по 79 округу  Євгена  Червоненка.  Останній був згаданий в заголовку опитування «В Запорожской области кандидат в народные депутаты Евгений Червоненко вырывается в лидеры», де присутня «спіраль замовчування» та «однослівна» журналістика та ствердження.  В статті про Володимира Бандурова (79 округ) присутня напівправда та «однослівна» журналістика.