укр eng

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 13 – 19.10.2014


З 13.10.2014 по 19.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Волинська область

Звіт за результатами моніторингу волинської преси за період 13 – 19.10.2014

 

У Волинській пресі вибори висвітлювалися активно. В окремих виданнях частка виборчого контенту сягала 90 %, в окремих була дещо меншою, проте залишалася на рівні 50-60 %. Варто також відзначити, що приблизно 90 % від усіх матеріалів на тему виборів можна віднести до політичної реклами.  Найбільше інформації було позитивного змісту, найменше – негативного.

 

Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити  висновок про те, що місцева преса змогла забезпечити їм  рівний доступ до медіа.

 

Незважаючи на засилля політичних матеріалів на шпальтах обласної преси, виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Оскільки 90 % від опублікованих статей можна віднести до політичної реклами, яка рідко буває об’єктивною. Впродовж кількох тижнів не помічено незалежного журналістського аналізу програм, діяльності кандидатів та нардепів попередніх каденцій, які балотуються до Верховної Ради нового скликання.

 

Цього тижня посадові особи були представлені не лише виконавці своїх посадових обов’язків, але і як члени політичних партій – це стосується Президента України Петра Порошенка та прем’єр міністра Арсенія Яценюка.

Загальне представлення головних політичних гравців у відсотках виглядає наступним чином:

 

 • Мажоритарники – 45,2 %;
 • «Батьківщина» - 14,7 %;
 • Блок Петра Порошенка – 11,2 %;
 • Радикальна партія – 8,6 %;
 • Сильна Україна – 6,7 %;
 • Народний Фронт – 4,5 %;
 • Президент України Петро Порошенко – 3 %;
 • Арсеній Яценюк (партієць)  - 2,8 %;
 • Арсеній Яценюк (прем’єр міністр)  - 2,3 %;
 • Опозиційний блок – 0,6 %;
 • Олександр Турчинов (спікер) – 0,2%;
 • Громадянська позиція – 0,1%;
 • Свобода – 0 %;
 • Самопоміч – 0 %;
 • КПУ – 0 %;

 

Найбільше симпатій отримали мажоритарники (їм присвячена майже половина усієї опублікованої інформації), «Батьківщина» та Блок Петра Порошенка. Найбільше критикували Блок Петра Порошенка та Арсенія Яценюка – як главу Уряду так і партійця. В нейтральній тональності найбільше висвітлено діяльність кандидатів по мажоритарних округах, Президента Петра Порошенка та Радикальної партії.

 

Кандидат по ВО № 22 від Блоку Петра Порошенка Роман Іванюк та кандидат по цьому ж округу від партії «Батьківщина» були представлені на перших шпальтах майже усіх обласних ЗМІ. В окремих ЗМІ на першій сторінці був представлений також мажоритарник від ВО № 20 Сергій Мартиняк, зокрема, виборців таким чином інформували про його участь у передачі на місцевому телеканалі.

 

У «Волині - новій» кількість виборчого контенту від загального обсягу інформації становить приблизно 90 %. У цьому виданні опубліковано найбільше інформації майже про кожного з кандидатів та політичних партій, які балотуються до Верховної Ради, адже видання найбільш рейтингове у області та розраховане на широку аудиторію, а відповідно – і електорат для політичних гравців.  Проте усі вони опубліковані у рубриках, які вказують на те, що матеріали розміщені на правах реклами, а тому не підпадають під моніторинг. У газеті дотримано усіх правил публікації політичної агітації. Серед інших матеріалів – невиборчого характеру –  поодинокими були згадки про діяльність Президента України Петра Порошенка та події, що відбувалися під Верховною Радою 14 жовтня.

 

Найбільше джинси зафіксовано в газеті  «Сім’я і дім»,  у якій на період виборчої кампанії збільшилася навіть кількість сторінок. На першій сторінці опубліковано фото та заголовок статті «Він іде в політику з відкритим серцем та щирою душею – родина Романа Іванюка». Йдеться про кандидата від Блоку Петра Порошенка. Також на першій сторінці опубліковано фото кандидата від «Батьківщини» Григорія Пустовіта, та анонс інтерв’ю на місцевому телеканалі з Сергієм Мартиняком – кандидатом по мажоритарному виборчому округу № 20. На наступній сторінці опубліковано думки відомих лучан, які висловлюють підтримку кандидату по ВО № 22 Ірині Констанкевич,серед них і народний депутат України та кандидат до ВР по списку від Блоку Петра Порошенка Ігор Палиця. Позначок, які б вказували на те, що матеріал агітаційний – немає. Ця ж стаття продубльована і в інших газетах.

Також у виданні опубліковано досить об’ємні інтерв’ю, які займають цілі шпальти – «Олександр Скіпальський: Потрібно підтримувати все українське, інакше ми будемо підігрівати Путіну» та «Григорій Пустовіт: «Не допустимо, щоб революцію гідності зрадили, як Помаранчеву». Відверто агітаційний зміст статей дозволяє стверджувати, що матеріали є не що інше – як політична реклама, щоправда, знову немаркована.

Також упродовж кількох тижнів у газеті «Сім’я і дім» у рубриці «Доки всі дома» публікуються сімейні історії відомих волинян, однак з наближенням виборів у статтях розповідається лише про кандидатів з нардепи, акцент у матеріалах робиться на життєвий шлях політиків, сімейні цінності, що позитивно сприймається читачами. Цього разу у рубриці розповідалося про кандидата по ВО № 22 Романа Бондарука. В такому ж стилі опубліковано матеріал про кандидата від Блоку Петра Порошенка Романа Іванюка.

 

Як і в інших друкованих виданнях, в газеті «Віче» на першій сторінці опубліковано фото та анонси статей про кандидата від Блоку Петра Порошенка Романа Іванюка, кандидата від «Батьківщини» Григорія Пустовіта, та кандидата по мажоритарному округу № 22 Ірини Констанкевич. У газеті продубльовано майже усі статті, що й у «Сім’ї і дім». Окрім цього, опубліковано матеріали про мажоритарників Степана Івахіва та Ігоря Єремеєва в контексті ситуації навколо 51-ї бригади, на темі якої вони «піаряться» уже не перший місяць.

У статті «Час єднатися», критикуючи політичних опонентів, автор позитивно висвітлює діяльність Блоку Петра Порошенка, зокрема, йдеться: «Секрет майже 30% підтримки партії Президента, як і значного відставання інших партій --  «Батьківщини», що стрімко втрачає популярність, «Народного Фронту», який так і не набрав рейтингу, бо у виборців  багато запитань до уряду Яценюка, радикала Ляшка та вічного критикана Гриценка (а ці партії мають майже рівну підтримку в 6-7%), - криється у якості  партійних списків та у ставленні до війни з Росією. Безумовно, Блок  Петра Порошенка слід називати партією миру, хоча б тому, що всі його учасники підтримують мирний план Президента і всі його зусилля по деескалації конфлікту на Сході.». Серед інших опубліковано агітаційні матеріали партії «Батьківщина», Радикальної партії та Блоку Петра Порошенка. Жодного маркування як політична реклама у статтях немає.

 

У газеті «Вісник+К» найбільше матеріалів стосується кандидатів мажоритарників, вони висвітлені виключно у позитивній тональності. Найбільше негативу дісталося Блоку Петра Порошенка та прем’єр міністру Арсенію Яценюку. Зокрема, у статті «Де Путін буде шукати нову п’яту колону в Україні» автор позитивно характеризує діяльність прем’єр міністра Арсенія Яценюка та команду «Народного фронту», зокрема «за чітку позицію у питаннях газових домовленостей». Натомість, Яценюку протиставляється Петро Порошенко, якого «Путін сподівається обдурити на різних переговорах». В статті акцент робиться на кандидатах в депутати від Блоку Петра Порошенка, які мають стосунок до представників Партії Регіонів (в статті стверджується: «всі вони або колишні регіонали, або відверті корупціонери»), очевидно, це робиться для того, аби скомпрометувати політичну силу в очах виборців, оскільки Партія Регіонів на Волині сприймається негативно. Вкінці автор підсумовує, підводячи виборців до «правильного» висновку: «Виборцям доведеться добре подумати, щоб напевне розібратися, хто кандидатів друг України, а хто друг Путіну».

Варто зауважити, що на наступній сторінці  поряд опубліковано три різних за змістом статті: «Необхідно максимально оновити парламент», де в позитивній діяльності характеризуються кандидати в народні депутати від «Народного Фронту», під нею розміщено критичну статтю про прем’єр міністра та партійця Арсенія Яценюка під назвою «Реформатор чи вовк в овечій шкурі», поряд опубліковано статтю «Хто може зайняти крісло прем’єра після виборів», де знову ж таки позитивно висвітлено діяльність Арсенія Яценюка. Жоден з матеріалів не маркований як політична реклама. уся інформація, опублікована в газеті, може бути віднесена до прихованої політичної реклами.

 

Найменше матеріалів на тему виборів опубліковано у газеті «Відомості». На першій сторінці також опубліковано  фото та анонси статей про кандидата від Блоку Петра Порошенка Романа Іванюка та кандидата від «Батьківщини» Григорія Пустовіта. Щоправда, тут матеріали  мають позначку – політична реклама, як і інші матеріали, опубліковані у виданні.