укр eng

Місячний звіт за результатами моніторингу дніпропетровського інтернету (квітень 2014 р.)


З 01.04.2014 по 30.04.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Дніпропетровська область

За перший місяць спостережень за інтернет сайтами Дніпропетровщини показав, що лідером за кількістю повідомлень у квітні став кандидат у Президенти від Партії регіонів МИХАЙЛО ДОБКІН.   Про нього вийшло 45 повідомлень (зі 111 поданих інформацій за квітень, тобто, майже 50% від інших кандидатів) загалом на 63817 друкованих знаків. Важливо, що абсолютна більшість інформацій про Добкіна (42) виходила на ресурсі «Мост-Днепр». І це не дивно: ресурс є лояльним до екс-губернатора, екс-Віце-прем’єра Олександра Вілкула, а саме він веде президентську кампанію Добкіна на Дніпропетровщині. Відпрацьовується стара схема – максимально «забити» інформаційний простір потрібною інформацією, неважливо на які теми, головне – кількість згадувань. Зважаючи на відсутність чітких завдань від штабу «з центру», кампанія в регіоні, ймовірно, йде на розсуд керівника обласного штабу кандидата Добкіна.                                                                                                                                                                                               Так, на сайті «Мост-Днепр» вийшло 42 повідомлення про цього кандидата загалом на 59635 друкованих знаків. З них 37 інформацій на 53248 знаків мали нейтральну тональність і лише 5 повідомлень на 6387 друкованих знаків – позитивну. Фактично, це робота на знов-таки просту математичну кількість згадувань, а не звична політична агітація. Здебільшого інформації носили оціночний характер, майже не виділялися пропозиціями, дарма, що коментував кандидат важливі для країни події. Все зводилося до того, що, мовляв, нова влада повторює помилки старої, не хоче чути людей, кандидат розмірковував про необхідність діалогу тощо.                                                                                                                                 На сайті «Дніпроград» Добкін з’являвся лише тричі і був удостоєний 4182 друкованих знаків. Дві інформації мали негативну тональність (2583 друковані знаки) й були присвячені приїзду кандидата на Дніпропетровщину, де він та його товарищі були закидані яйцями. Одна – про те, що агітаторами Добкіна в регіоні працюватимуть нардепи й екс-голови районних в області адміністрацій, - нейтральну тональність (1599 знаків). Взагалі між сайтами спостерігається тенденція «тихого» інформаційного замовчування, коли кожен говорить «про свого»: ресурс «Мост-Днепр» подає левову частину про «свого» кандидата Добкіна, майже не згадуючи про решту кандидатів, «Дніпроград», якій підтримує Порошенка, так само друкує повідомлення про Петра Олексійовича, не «помічаючи» решту учасників перегонів.

ПЕТРО ПОРОШЕНКО – другий в інтернет просторі регіону за кількістю інформацій, хоч і значно відстає від Добкіна, бере у квітні «срібло». Загалом 20 повідомлень за місяць на двох сайтах на 29424 друковані знаки, які є більш змістовними й зрозумілими від інформацій про кандидата ПР, мають повноцінні інформаційні приводи.                                                                                                                                                                                                    Абсолютну більшість повідомлень про Петра Порошенка подав сайт «Дніпроград» – 19 на 28850 знаків. З них 11 на 14589 друкованих знаків з нейтральною тональністю, 8 інформацій на 14261 знак – з позитивною. Фактично проводиться інформаційний супровід поточної діяльності кандидата Порошенка (зустрічі, заяви, підтримка на посаду Президента).                                                                                                                                                                                          В той же час сайт «Мост-Днепр» надрукував лише одне повідомлення про Порошенка на 574 знаки з нейтральною тональністю. Йшлося про заявлену готовність кандидата продати свій бізнес – корпорацію «Рошен» – у разі перемоги в президентській кампанії. Отже, можемо констатувати, що Петро Порошенко друкувався на інтернет сайтах Дніпропетровщини вдвічі менше, ніж лідер квітня Михайло Добкін. Втім, куди продуктивніше з інформаційної точки зору. 

ОЛЕКСАНДР ТУРЧИНОВ з виконанням професійних обов’язків замикає трійку лідерів квітня в інтернет просторі Дніпропетровщини. 17 повідомлень про його діяльність подані на обох досліджуваних сайтах загалом на 16548 друкованих знаків.                                                                                                                                                                                       Більшість з них подані ресурсом «Мост-Днепр» - 15 на 13275 знаків. З них 14 на 12597 знаків з нейтральною тональністю і одна інформація на 678 знаків з позитивною тональністю, в якій йшлося про заяву Турчинова про плани переозброїти українське військо зброєю національного виробництва. Решта повідомлень про в.о. Президента на сайті «Мост-Днепр» містила інформацію про хід та особливості антитерористичної операції на сході країни, можливі диверсії тощо.                                                                                                                                                                                                 Сайт «Дніпроград» подав лише дві інформації про Турчинова на 3273 знаки з нейтральною тональністю. Вони стосувалися підписання Закону про окуповані території та попередження про можливі диверсії під час травневих свят в 6 українських областях.

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО згадувалася у квітні у 9 інформаціях на обох сайтах загалом на 8975 друкованих знаків.                                                                                                                                                                                                     6 з них з’явилися на сайті «Дніпроград». Вони «заважили» на 5640 знаків. З них 4 повідомлення на 4493 друкованих знаків мали негативну тональність. Ймовірно, це пов’язано з другою позицією Тимошенко, яку вона посідає за результатами опитувань вподобань українців щодо майбутнього Президента після Петра Порошенка, якого «Дніпроград» відкрито підтримує. Теми торкалися неможливості Тимошенко перемогти у другому турі (опитування), здивування тим, що в колонії Тимошенко заробляла по 15 тисяч на місяць (за декларацією)… Одна інформація має позитивну тональність, хоча Тимошенко згадується у ній лише у заголовку – «Яценюк готовий зробити Тимошенко обрізання просто зараз». В тексті йшлося про необхідність урізання президентських повноважень, тобто, фактично Тимошенко вказувалася як майбутній Президент. Як це пов’язується з підтримкою сайтом Порошенка? Ймовірно, відбувся повний передрук матеріалу з іншого джерела. Можливо, спрацювало розуміння другої позиції Тимошенко після першого туру виборів… Одна інформація про кандидатку на 1092 знаки мала нейтральну тональність. В передруку з «Хвилі» йшлося про можливе зняття Тимошенко своєї кандидатури з президентських перегонів.                                                                                                                                                                                           Три інформації Юлії Володимирівні на 3335 друкованих знаків присвятив ресурс «Мост-Днепр». Дві з них на 1952 знаки мали нейтральну тональність. Одна була анонсом відвідин кандидаткою Донецька, одна повідомляла про оголошення Тимошенко персоною нон-грата в Криму. Третя інформація на 1383 знаки мала позитивну тональність й містила інформацію про те, що вимоги людей, що захопили адмінбудівлі на сході країни повністю співпадають з її стратегію реформування України й президентською програмою кандидатки.

АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК зовсім трохи відстав від Тимошенко. Виконанню його посадових обов’язків присвячено на обох сайтах 12 повідомлень. Це більше за кількістю, ніж у Тимошенко, але менше за друкованими знаками – у Арсенія Петровича їх загалом 8493.                                                                                                                                                                                 Отже, з 12 інформацій 10 на 7115 знак надруковані на сайті «Мост-Днепр». З них 9 на 6161 знак мають нейтральний характер й порушують теми поточної роботи Прем’єра. Одна на 954 знаки – з позитивною тональністю. В ній йдеться про заяву Яценюка щодо зменшення податків в Україні до восьми.                                                                                                                                                                               «Дніпроград» подав 2 повідомлення про діяльність глави Уряду на 1378 друкованих знаків з нейтральною тональністю. Теми: робочі поїздки на Донеччину та Дніпропетровщину; заява про необхідність обмеження повноважень Президента країни.

ПЕТРО СИМОНЕНКО. Головний комуніст України відзначений у 5 інтернет матеріалах за квітень на 6610 друкованих знаків. Всі розміщені на сайті «Мост-Днепр». Всі з нейтральною тональністю. Теми – здебільшого міркування Симоненка в експертних опитуваннях сайту з різноманітних питань країни – децентралізація влади, Женевські домовленості, питання блоковості України, події на сході країни, «нехороша» «Свобода»… Симоненко виступає спікером, ймовірно, через свою вірну службу ПР й омріяній можливій майбутній коаліції с ПР у Верховній Раді нового скликання. Нагадаємо, сайт є вкрай лояльним до одного з нинішніх лідерів Партії регіонів Олександра Вілкула… Тож висновок цілко прозорий й зрозумілий.

СЕРГІЙ ТІГІПКО у квітні програв решті кандидатів й це цілком зрозуміло, враховуючи редакційну політику досліджуваних нами сайтів. «Мост-Днепр» мало друкує Тігіпка через партійні ревнощі (кандидат ПР – Добкін, тож Тігіпко – прямий конкурент, який ще й критикує ПР…), «Дніпрограду» Тігіпко не цікавий в принципі. Звідси й результат Сергія Леонідовича – три інформації за місяць на двох сайтах на 3805 знаків.                                                                                                                                                                                                Сайт «Мост-Днепр» присвятив цьому кандидатові 2 повідомлення на 2116 друкованих знаків з нейтральною тональністю. Йшлося про вихід депутатської «групи Тігіпка» у Верховній Раді з ПР й про його заяву щодо створення своєї нової політичної сили.                                                                                                                                                                         «Дніпроград» подав лише одну інформацію на 1689 знаків з нейтральною тональністю, в якій Тігіпко чи то звинувачував Росію у подіях в Україні, чи то закликав до діалогу з Російською Федерацією.

Отже, в інтернет просторі Дніпропетровщині представлення кандидатів у квітні відсотково виглядає так:

  • Михайло Добкін – 46,4%;
  • Петро Порошенко – 21,4%;
  • Олександр Турчинов (обов’язки) – 12%;
  • Юлія Тимошенко – 6,5%;
  • Арсеній Яценюк (обов’язки) – 6,2%;
  • Петро Симоненко – 4,8%;
  • Сергій Тігіпко – 2,8%.

Щодо медіа ефектів та маніпуляцій, вони не використовувалися, адже мали суто інформаційний, новинний характер. Хіба що, «накачування» аудиторії результатами опитувань, які можуть впливати на кінцевий вибір кандидата голосуючим 25 травня 2014 року.