укр eng
Молодіжні працівники у Харкові націлені на співпрацю з поліцією
Юрій Чумак 24.06.2018
7
0

В Україні у 2014 році за підтримки Програми розвитку ООН розпочалася реалізація Національної програми «Молодіжний працівник». Програма впроваджується Міністерством молоді та спорту України й Державним інститутом сімейної та молодіжної політики. Цільова аудиторія Програми: лідери та активісти громадських та благодійних організацій, які працюють з молоддю; державні службовці, відповідальні за реалізацію молодіжної політики на місцевому та регіональному рівні; працівники інших організацій, залучених до роботи з молоддю незалежно від форми власності. Серед напрямків діяльності молодіжних працівників є надання консультаційної допомоги підліткам, молоді, молодим сім’ям (правової, профорієнтаційної, соціальної, психологічної, оздоровчої тощо).

Цікавою особливістю діяльності молодіжних працівників у Харкові стало їх залучення, у співпраці з поліцією, у роботу з підлітками та молоддю щодо профілактики порушень громадського порядку.

З цієї тематики ми поспілкувалися з координаторкою програми «Молодіжний працівник» на Харківщині Жанною Харківською:

– Жанно, розкажіть, будь ласка, про саму Програму та її особливості.

– Для участі в Програмі відбиралися представники як держструктур, так і громадського сектору –у співвідношенні 50/50. І навчалися вони в одній групі, щоб обмінятися досвідом і знаннями. Працюють такі спеціалісти в управліннях/відділах по роботі з молоддю, в службах у справах дітей, центрах соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, молодіжних центрах, громадських організаціях та інших інституціях.

Програма випускає спеціально підготовлених фахівців у напрямку роботи з молоддю. Вона гнучка, адже молодіжні працівники самі вибирають для себе напрямки діяльності, які для них є цікавими. Є ті, хто націлені на популяризацію здорового способу життя, хто сприяє самореалізації молоді, здійснюють соціальну роботу...

Хоча в класифікаторі професій України наразі немає спеціальності «молодіжний працівник», але незабаром плануються відповідні зміни.

– А скільки на Харківщині підготовлено молодіжних працівників?

– Тільки в минулому році в Харківській області пройшли навчання майже 60 молодіжних працівників. На даний момент близько 20-25 чоловік активно включені в дану діяльність. І серед них 10-12 – ті, хто зацікавлені працювати у взаємодії з поліцією на профілактику злочинності в молодіжному середовищі.

– А чому саме на цю проблематику ви вирішили звернути свою увагу?

– Ми стикаємося з проблемами, які безпосередньо залежать від реагування поліції, – правопорушеннями у дитячому середовищі, поширенням серед підлітків наркотиків тощо, тому зацікавлені співпрацювати з правоохоронцями. 

Тема профілактики правопорушень серед підлітків є нагальною і перспективною – молодіжні працівники можуть працювати з проблемною та інклюзивної молоддю, з кризовими групами, вони знають підходи в цій роботі. Причому, навіть у базовому навчальному модулі є пара рольових вправ, в яких розігрується алгоритм співпраці молодіжних працівників з поліцією.

Молодіжні працівники і зараз приходять у школи, працюють з групами «складних» підлітків, «витягують» їх на свою територію, організовують тренінги та різного роду івенти. І тут вже формуються такі молодіжні співтовариства, в яких встановлюється довірче спілкування. Таку роботу доцільно проводити разом з поліцією ювенальної превенції.

– Які ви маєте плани діяльності в даній сфері?

Ми ознайомилися з новими програмами, що реалізуються поліцією, зокрема, «Шкільний офіцер поліції». Певні, що у цій царині наша співпраця буде плідною, оскільки розкривати якісь проблемні моменти поліцейським підлітки часто побоюються, а з молодіжними працівниками охочіше йдуть на контакт.

Ми плануємо реалізувати «пілот», націлений на співпрацю молодіжних працівників та поліції в роботі з проблемною молоддю в Індустріальному районі Харкова. Потім підготувати відповідну методичну базу і поширювати позитивний досвід в інших районах міста та області.

При цьому, не тільки вчимо молодіжних працівників працювати з поліцією, але й поліцейських – із молоддю. Нещодавно ми на базовому тренінгу навчили 2-х поліцейських, причому, один із них – саме з Індустріального району.

– А як фінансується робота молодіжних працівників?

«Молодіжний працівник» – це не посада, це проект. І людина, яка пройшла навчання за цим проектом. Такі фахівці працюють у державних та комунальних структурах (де й отримують зарплати), здійснюють свою діяльність у громадських організаціях, але при цьому обов’язково зорієнтовані на роботу з молоддю. Якщо спроможні об’єднані територіальні громади, представники яких пройшли навчання за програмою «Молодіжний працівник», матимуть бажання залучити до роботи таких спеціалістів, вони можуть закласти відповідні кошти в місцевих бюджетах.

До речі, як розповів нам старший інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Харківській області Костянтин Шеремет, молодіжні працівники на чолі з Жанною Харківською раніше допомагали поліції в пошуку зниклих дітей. А зараз активно включилися в реалізацію ініціативи щодо попередження поширення наркотиків серед молоді. Так 15 червня 2018 року у Харкові було проведено загальноміський квест «Намалюй життя», завданням якого стало перешкоджання рекламуванню Інтернет-адрес наркодилерів. Акція проходила під гаслом «Наркоманія та її профілактика, пріоритет превенції розповсюдження». Під час неї активними громадянами та працівниками ювенальної превенції проведено масштабне замальовування Інтернет-адрес наркоторгівлі в усіх районах міста.

Довідково:

На сьогоднішній день на території Харківської області мешкає 426,3 тис. дітей. За останні 5 років їх кількість збільшилась на 2,5 %, тобто на 10,7 тис. осіб. Підрозділами ювенальної превенції здійснюється індивідуально-профілактична робота із 220 дітьми, які вчинили суспільно небезпечні діяння, з яких 5 – віком до 14 років. У 2018 році на обліки поставлено 89 таких підлітків.

PS: Публікація підготовлена в рамках проекту «Шерифи для нових громад» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» та Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір».

Юрій Чумак, координатор проекту «Шерифи для нових громад» по Харківській області

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані