укр eng
Охорона правопорядку, чесність та справедливість і повага до населення
Юрій Чумак 24.02.2017
21
5

З урахуванням змін у законодавстві та потреб українського суспільства, першочерговим завданням є узгодження діяльності поліції з охорони правопорядку з інтересами конкретної громади. Для того, щоб у подальшому запропонувати дієві інструменти для покращення взаємодії правоохоронців і громадськості, потрібно визначитись з тим, що сьогодні заважає їм взаємодіяти і яким наразі є рівень довіри громадян до поліції.

Тому Чугуївською правозахисною групою в січні – лютому 2017 року було проведено анкетування мешканців м. Чугуєва, Чугуївського та Печенізького районів Харківської області «Поліція та громада – співпраця, направлена на результат». Опитування відбувалося шляхом заповнення паперових анкет та анкети такого ж змісту, розміщеної в Google-формі.

Усього в опитуванні взяли участь 200 осіб, з яких 29 (14,5%) – мешканці Печенізького району. Серед респондентів жінки виявилися більш активними – 52,3%, чоловіки, відповідно – 47,7%

За віком розподіл опитаних такий: до 25 років – 7,7%, 26-40 років – 46,5%, 41-60 років – 39,2%, понад 60 років – 6,6%. Незначна кількість респондентів поважного віку викликана, вочевидь, їх невисокою присутністю в мережі Інтернет, де була заповнена переважна більшість анкет.

Соціальний статус тих, що прийняв участь в опитуванні, такий: навчаються – 3,1%, працюють – 82,4%, тимчасово не працюють – 7,3%, пенсіонери – 7,2%.

На питання №1 «Виберіть відповіді, з якими Ви асоціюєте слово «поліція», відвіти виявилися такими: захист – 14,3%, безпека – 16,3%, закон – 11,7%, хабарництво – 25%, беззаконня – 24,5%, небезпека – 23,6%, правоохоронні послуги – 17,9%, нові можливості в забезпеченні правопорядку – 11,2%. Враховуючи, що респондентам пропонувалося відмітити до 3-х варіантів, загальна сума відповідей склала понад 100%.

Питання №2 «Як Ви вважаєте, після вступу в силу нового Закону України «Про Національну поліцію», чи покращилася діяльність правоохоронних органів?» дало такий розподіл відповідей: покращилася – 10,2%, не змінилася – 45,2%, погіршилася – 19,8%. Ще 24,8% (тобто, майже чверть опитаних) зазначили, що їм важко відповісти на дане питання.

Питання №3 «Як Ви особисто оцінюєте роботу Чугуївського відділу поліції за останні півроку?» вочевидь, викликало ще більші вагання у респондентів, оскільки 41,8% з них зауважили, що їм важко відповісти. Решта відповідей розподілилися наступним чином: позитивно – 3,1%, скоріш позитивно – 10,2%, скоріш негативно – 21,9%, негативно – 23%.

На питання №4 «Що вплинуло на формування Вашої думки щодо роботи Чугуївського відділу поліції?», відповіді були такими: особистий досвід спілкування зі співробітниками поліції – 39,7%, спілкування в якості свідка – 3,1%, спілкування в якості потерпілого – 8,2%, засоби масової інформації – 11,3%, інформація в соціальних мережах (Facebook, Вконтакте, Одноклассники тощо) – 8%, розмови з друзями та родичами – 27,1%, реклама, соціальні ролики – 2,6%.

Ключове питання №5 «Чи довіряєте Ви роботі поліції?» дало такі результати: довіряю – відповіли всього 3,6%, скоріше довіряю – 17,9%, скоріше не довіряю – 34,2%, не довіряю – 28,6%. Ще для 15,8% було важко відповісти на це питання.

На питання №6 «Що, на Вашу думку, підвищує авторитет поліції в очах громадян?» були отримані такі відповіді: охорона правопорядку – 55,6%, профілактика злочинів – 31,6%, протидія корупції, хабарництву – 34,2%, чесність і справедливість – 46,4%, діяльність відповідно до закону – 15,3%, повага до населення – 41,8%, знання української мови – 8,7%, знання іноземних мов – 1%. Також були й відповіді з розряду «інше», які, як правило, перекликалися з основними варіантами, зокрема: «не брати хабарі», «чесне виконання свого обов’язку», професіоналізм тощо. Знов-таки, враховуючи, що респондентам пропонувалося відмітити до 3-х варіантів, загальна сума відповідей складає понад 100%.

А от питання №7 «Що, на Вашу думку, знижує авторитет поліції?» продемонструвало, що більшість громадян дійсно не задоволені рівнем професіоналізму працівників вітчизняної поліції: низький рівень професіоналізму – 61,2%, байдужість – 49,5%, здирництво – 36,2%, хабарництво – 47,4%, використання службового становища у власних цілях – 52,6%, низький рівень професіональної етики – 27,6%. З іншого боку, 30,6% опитаних визнали, що й недостатня обізнаність громадян щодо функціональних обов’язків працівників поліції та чинного законодавства теж є одним із чинників, що негативно впливає на авторитет поліції. У даному питанні респондентам пропонувалося відмітити до 3-х варіантів, тому загальна сума відповідей склала понад 100%.

Питання №8 «Що для Вас є основним джерелом отримання інформації про діяльність поліції?» дало такі результати: засоби масової інформації – 24,9%, особисте спілкування чи взаємодія – 35,5%, розмови з друзями та родичами – 16,8%, соціальні мережі – 17,8%, інше – 5,1% (так, називалися відеосюжети в YouTube).

На питання №9 «Які проблеми у сфері безпеки та правопорядку найбільше турбують Вас або Ваших близьких?» отримано такі відповіді: квартирні крадіжки – 45,4%, крадіжки у громадському транспорті – 9,3%, вуличні крадіжки – 16,5%, напади на вулиці – 25,3%, вуличне хуліганство – 35,6%, викрадення велосипедів або автомобілів – 14,9%, незаконний обіг зброї – 17%, реалізація та збут наркотичних речовин – 51,5%, інше – 2,6% (зокрема, самогоноваріння, продаж алкогольних напоїв неповнолітнім). І в даному питанні можна було відмітити до 3-х варіантів, тому загальна сума відповідей склала понад 100%.

Питання №10 «Якщо можливо, вкажіть конкретне місцезнаходження проблем, які Ви зазначили у питанні 9» показало в результаті певні проблемні точки, на які поліції слід звернути додаткову увагу. Адже, крім загальних відповідей на кшталт «скрізь», «де завгодно», «Чугуїв», «смт. Чкаловське», «смт Печеніги», «у місті Чугуєві обіг наркотичних речовин процвітає, а вік споживачів зменшується», «практично на кожній вулиці міста є точка з продажу наркотичних засобів», «незаконне зберігання зброї передбачає її застосування», «крадіжки в гаражах», «в Чугуєві, як і в інших містах, багато злочинів, де пов’язані діти», «молодь у громадських місцях вживає алкоголь та палить» тощо, були названі й певні адреси:

- «напівлегальні наркоточки, зокрема, деякі аптеки та магазин «Горка» у Чугуєві»,

- «багато квартирних крадіжок відбувається на Зачуговці» (Чугуїв),

- «продажа неизвестного происхождения водки на розлив – в кафе «Миг» возле самолета в Авиагородке» (Чугуїв),

- «м-н «Дружба» – наркоманы, все их знают в лицо, а участковый закрывает глаза» (Чугуїв),

- «на рынке «Мрия» за «Универмагом» под видом киоска с хозтоварами происходит торговля наркотиками под «крышей» райотдела» (Чугуїв),

- «ул. Кожедуба, 5 – торговля наркотиками» (Чугуїв),

- «украли машину прямо возле дома на ул. Кожедуба, д. 19» (Чугуїв),

- «вул. 1 Травня – торгівля самогоном» (смт Печеніги).

І відповіді на питання №11 «Що потрібно зробити поліції або місцевій владі для запобігання або усунення даних загроз правопорядку та безпеки на Чугуївщині?» є прямими дороговказами для Чугуївської поліції: проводити спілкуватися з населенням – 28,9%, здійснювати профілактику правопорушень – 39,7%, проводити просвітницьку роботу дільничних з батьками дітей – 16,5%, здійснювати постійне патрулювання міста – 46,4%, покращувати імідж поліцейських – 19,6%, встановити додаткові засоби відеоспостереження у місті та районі – 42,8%, інше – 9,3% (зокрема, називалися «активна боротьба з наркозлочинністю», «оперативне реагування на повідомлення про злочини» тощо). У даному питанні була можливість відмітити до 3-х варіантів, тому загальна сума відповідей склала понад 100%.

Респонденти також визначилися з відповідями на питання №12 «Які форми співпраці населення з поліцією у вирішенні проблем безпеки та правопорядку у м. Чугуєві, Чугуївському та Печенізькому районах Ви вважаєте дієвими?»: спільне патрулювання – 20,2%, спільне проведення просвітницьких заходів – 17,1%, надавати допомогу, у разі потреби, в якості понятих, свідків, очевидців – 15%, використовувати сучасні ІТ-технології для співпраці громади з поліцією – 32,6%, збирати інформацію для поліції – 5,2%, повідомляти про злочини – 27,5%, брати участь у постійній оцінці якості роботи поліції – 43%, інше – 5,7% (так, називалося в якості дієвого методу «оскарження незаконних дій працівників поліції»). У цьому питанні теж можна було відмітити до 3-х варіантів, тому загальна сума відповідей склала понад 100%.

Показовим стало питання №13 «Чи готові Ви співпрацювати з поліцією у таких ситуаціях?». Лише 17,8% опитаних погодилися повідомити про злочин, що було скоєно, повідомити про злочин, що готується – 11%, повідомити про підозрілих осіб – 28,3%, запобігати злочинам та правопорушенням, які побачив/ла – 20,4%, виступати в якості свідка та понятого – 15,2%, брати участь у постійній оцінці якості роботи поліції – 21,5%, збирати інформацію для поліції – 3,1%, допомагати при затримці злочинця – 8,4%, патрулювати разом з поліцією – 10,5%, інше – 5,7% (так, називалося «приймати участь у спільних просвітницьких та профілактичних заходах»). Так само, і в цьому питанні можна було відмітити до 3-х варіантів, тому загальна сума відповідей склала понад 100%.

Узагальнюючи, можна дійти до висновків, що чимала кількість (45,2%) мешканців Чугуївщини вважають, що після прийняття Закону України «Про національну поліцію», діяльність правоохоронних органів не змінилася. При цьому, 41,8% вагаються з оцінкою безпосередньо Чугуївського відділу поліції, проте 62,8% респондентів не довіряють чи скоріше не довіряють роботі поліції взагалі. І, якщо таке ставлення до поліції ґрунтується в значній мірі на інформації зі ЗМІ, соціальних мереж та YouTube (разом 47,8%), то відношення до роботи Чугуївського ВП переважно засноване на особистому досвіді спілкування зі співробітниками поліції, спілкуванні в якості свідка й потерпілого та розмовам з друзями й родичами – усього 78,1%. Це й не дивно, з огляду на те, що з місцевими правоохоронцями мешканці мають змогу безпосередньо зустрічатися.

Тому недостатньо сподіватися на те, що ЗМІ та соціальна реклама можуть суттєво вплинути на імідж поліції та сприйняття громадянами образу поліцейського, допоки докорінним чином не зміняться підходи до самої роботи правоохоронців з розв’язання проблем у сфері безпеки та правопорядку.

А проблеми такі існують, і насамперед мешканці Чугуєва, Чугуївського та Печенізького районів називають реалізацію та збут наркотичних речовин та квартирні крадіжки. І не просто називають, але й нерідко вказують конкретні місця їх «дислокації». Зазначимо, що поліції не слід «відмахуватися» від цієї інформації, наданої анонімно, позаяк деякі проблемні місця називалися по кілька разів, що свідчить про відомість цих проблем широкому загалу. Натомість, нереагування правоохоронців на очевидні проблеми у сфері правопорядку призводить до того, що громадяни приходять до висновку про існування певних схем «кришування», та зменшує й без того невисокий рівень довіри до поліції.

Вади сьогоднішньої поліції, про які вже давно говорять, підтвердило і наше анкетування. Респонденти в черговий раз називали низький рівень професіоналізму, використання службового становища у власних цілях, байдужість, здирництво та хабарництво.

І підвищити авторитет поліції в очах громадськості, на думку опитаних, можуть, передусім: охорона правопорядку профілактика злочинів, чесність і справедливість повага до населення.

Втім, майже третина тих, хто заповнювали анкету, визнали, що й недостатня обізнаність громадян щодо функціональних обов’язків працівників поліції та чинного законодавства теж є одним із чинників, що негативно впливає на авторитет поліції.

Тому респонденти пропонують поліції, задля усунення загроз правопорядку та безпеки на Чугуївщині, не тільки здійснювати постійне патрулювання та встановити додаткові засоби відеоспостереження у місті та районі, але й частіше спілкуватися з населенням, здійснювати профілактику правопорушень та проводити просвітницьку роботу дільничних з батьками дітей.

А сама громада, на думку опитаних, може співпрацювати з поліцією, в першу чергу, шляхом участі в постійній оцінці якості роботи поліції, використовувати сучасні ІТ-технології, повідомляти про злочини та брати участь у спільних патрулюваннях. Щоправда, коли мова доходе до того, чи готові безпосередньо самі респонденти долучитися до таких форм співпраці, кількість охочих знижується приблизно вдвічі. Тобто, значна частка громадян, хоч і готові долучатися до співпраці з поліцією (теоретично), воліють поки що залишатися в стороні на практиці. І, на нашу думку, це викликано саме низьким рівнем їх довіри до поліції.

Коло замкнулося. І для того, щоб його розірвати, необхідно докласти значних зусиль і самій поліції, і місцевим владникам, і громадським активістам.

Зазначимо, що анкету було підготовлено на базі соціологічного інструментарію, розробленого фахівцями «Експертного центру з прав людини». Опитування проводилося за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Нагадаємо, за ініціативою Чугуївської правозахисної групи та керівництва Чугуївського відділу поліції здійснюється реалізація проекту «Платформа «Поліція та громада – співпраця, направлена на результат», спрямованого на налагодження взаємодії й співпраці поліції з громадськістю, місцевими громадами і з представниками місцевого самоврядування, становлення прозорої, ефективної та підзвітної громаді системи безпеки територіальних громад зони обслуговування Чугуївського ВП ГУ НП в Харківській області.

Категорії: Замовчані події, Блогосфера Теги:
Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані