укр eng
Як рівненські ЗМІ висвітлюють виборчий процес
67
31

Звіт за результатами моніторингу рівненського ТБ (за період 15 вересня по 8 жовтня 2014)

 До моніторингової вибірки потрапили вечірні новини на каналах «Рівне 1» («Новини Рівного» + рубрика «Про головне») та РОДТРК («День», рубрика «Між іншим…» та «Офіційні новини»).

Рівненське телебачення висвітлювало вибори дуже активно. Траплялося, що сюжети про кандидатів займали понад 50% від випуску новин, а такі програми як «Про головне», «Між іншим…» та «Офіційні новини» до 26 вересня повністю присвячені потенційним депутатам. Після цієї дати ситуація дещо змінилась. «Новини Рівного» поділились на дві частини, перша власне інформаційні повідомлення про життя регіону, а друга частина, маркована як Передвиборна агітація з сюжетами про життя кандидатів. Власне, одним із висновків моніторингу може стати те, що короткі терміни передвиборної кампанії, зокрема пізня реєстрація кандидатів призводить до того, що приблизна половина терміну коли оголошені вибори, агітація ведеться поза межами виборчого закону, в обхід виборчих фондів.

 Варто також відзначити політику державного телеканалу РТБ. З однієї сторони, телеканал утримувався від розміщення відвертої «джинси» під час новинної програми «День», але матеріали з ознаками замовності, без відповідного маркування виходили одразу після новин, під рубрикою «Між іншим…». Після 26 вересня ця рубрика почала маркуватися як агітація, але не завжди. Трапляються випадки, коли там йшла відверта «джинса» про кандидата мажоритарника Олега Осуховського від ВО «Свобода», але не маркована. При чому, цей же сюжет по іншим каналам йшов у розділі Передвиборча агітація. Для повноти картини варто нагадати, що головою Рівненської облдержадміністрації є представник «Свободи». Це є непрямими свідченнями використання адмінресурсу за застосування подвійних стандартів на державному телеканалі.

Як використання адмінресурсу для агітації за Арсенія Яценюка та Петра Порошенка можна розцінювати також програму «Офіційні новини» на РТБ. По-суті, без прямої згадки про їх політичні сили сюжети побудовані так, що їх можна розцінювати як агітаційні. Адже там політичні лідери розповідають про свої досягнення, плани, перспективи, без альтернативних думок, без оцінок експертів тощо. Найчастіше це подано в формі прямої мови.

 Таким чином можна зробити висновок, що виборці не отримують достатньої інформації для прийняття усвідомленого вибору. Інформація про політичні сили подається реакційно, без аналізу програм, виконання свої обіцянок тощо. Відсутній баланс як в кількісному представленні різних політичних сил, так і в тональностях матеріалів про них.

Посадові особи місцевих органів влади представлені в контексті виконання ними своїх обов’язків. В той же час сюжети про Президента, прем’єр-міністра чи його заступників дуже схожі на передвиборні ролики, в яких вони прямо не агітуючи довго розповідають про свої досягнення, плани, погляди, при чому без альтернативних позицій чи критичних зауважень. Переважно це подано у формі прямої мови. 

 

Найактивніше на телеканалах були представлені «Народний фронт» та ВО «Свобода». Співрозмірно з цими політичними силами також подано інформацію про незалежного мажоритарника по округу 152 Олега Червонюка.

Мало згадували про КПУ та Радикальну партію і зовсім не було інформації про Самопоміч.

 

ВО «Свобода» та «Народний фронт» отримали найбільшу кількість сюжетів з прямою мовою. Основними спікерами були відповідно кандидат свободівець Олег Осуховський та прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

 Помітної переваги якоїсь політичної сили у наданні їй першочерговості в сюжетах на рівненському телебаченні не помітно, адже практично немає сюжетів, де б подавалась позиція різних партій.

 Усі партії та посадові особи найчастіше були представлені в контексті таких основних подій як прийняття законів про особливості самоврядування на Донбасі та Про очищення влади, також ратифікація угоди про Асоціацію з ЄС. В другій половині звітного періоду більше інформації стосувалося ходу виборчої кампанії, зокрема місцевим кандидатам у депутати.

Фейкових новин, медіа-ефектів чи специфічних маніпуляцій не помітно. Найбільшою проблемою є велика кількість немаркованих матеріалів.

 Звіт за результатами моніторингу рівненської преси (за період 15 вересня – 8 жовтня 2014)

 Рівненська преса, що потрапила до вибірки (Рівне вечірнє, Рівне експрес, Вісті Рівненщини, Сім днів) досить активно, але мало збалансовано висвітлює вибори. Звітний період варто розбити на дві частини. Фактично до 29 вересня була велика кількість по-суті агітаційних матеріалів, які не ніяким чином не маркувалися як рекламні. Після цієї дати значна частина подібних статей отримали позначки «Передвиборча агітація». Але не всі, і не в усіх газетах. Найбільше зловживає відсутністю маркування газета «Рівне вечірнє».

Частка виборчого контенту в різних газетах становить приблизно від 10 до 25% від загального обсягу.

 Більшість матеріалів про політику за цей період це відверта «джинса». Як наслідок,  одні політичні сили подані в позитивній тональності, а, очевидно, опоненти замовників – в негативній.

Незбалансованість представлення різних політичних сил, як за обсягом, так і за тональністю, очевидно не забезпечує їм рівний доступ до медіа. Інформація, яку отримують виборці з рівненських газет, не дає можливості зробити зважений та усвідомлений вибір.

 Основними темами матеріалів є – ситуація на сході, прийняті закони про особливості самоврядування на Донбасі, про люстрацію, про Асоціацію з ЄС. Активно «піаряться» слабкі та сильні кандидатури в списках різних політичних сил. Але, на жаль, мало справжніх журналістських матеріалів з об’єктивним аналізом цих кандидатів, програм політичних партій, їх здобутків та промахів.

Найбільш активно та в позитивній тональності представлена Батьківщина, яка є лідером за обсягами матеріалів з позитивною та нейтральною тональністю. А ось негативу найбільше «написано» в рівненських газетах про Блок Петра Порошенка. Зовсім мало матеріалів про КПУ.

 Звіт за результатами моніторингу рівненських Інтернет-порталів (за період 15 вересня – 8 жовтня 2014 року)

 Рівненські Інтернет сайти (4 влада та ВСЕ) активно писали про перебіг виборчої кампанії. Матеріали подані відносно збалансовано, але багато із них в негативній тональності.

 Частка виборчого контенту в загальному об’ємі матеріалів на сайтах, що моніторяться, становить близько 25-30%.

Більшість матеріалів реакційних, присвячених подіям що відбулися. Найпопулярніші теми – ситуація в зоні проведення АТО, прийняття законів про люстрацію, про особливості самоврядування на Донбасі, ратифікація угоди про асоціацію з ЄС тощо. Після реєстрації більшості кандидатів збільшується частка матеріалів про них.

Аналітичних матеріалів мало. Більше інформування про те хто зареєструвався, короткі біографічні довідки про кандидатів, несміливі спроби аналізу їх шансів на перемогу чи передвиборчих програм.

Інформація, яку отримують виборці з рівненських сайтів дає можливість скласти уявлення про основні політичні сили, які беруть участь у виборах. Багато матеріалів про місцевих мажоритарників.

Посадові особи представлені досить широко, переважно в контексті виконання ними своїх обов’язків. Це стосується як місцевої влади, так і центральної.

 Найбільше на рівненських сайтах писали про Батьківщину, до речі як в нейтральній так і в негативній тональностях. В позитивній тональності найбільше писали про Громадянську позицію, Блок Петра Порошенка та Батьківщину. В усіх тональностях малоцікавими були представники Опозиційного блоку.

 Медіа-ефектів, маніпуляцій чи фейкових новин не було.

 

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані