укр eng
Кандидатів і партії стале менше згадувати в Інтернеті, а в газетах Рівненщини – більше
68
38

Такі результати моніторингу ЗМІ Рівненщини за період з 6 по 12 жовтня, який проводить РОГО «Комітет виборців України» в рамках проекту «Комплексне спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2014 року в Рівненській області».

Електронні ЗМІ

Загалом за період з 6 по 12 жовтня на 15 інформаційних сайтах Рівненщини було виявлено 140 публікацій на виборчу тематику, які є предметом моніторингу. З них: 104 – новинні та аналітичні публікації непрямо агітаційного характеру, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії); 25 – публікацій, які можна зарахувати до передвиборчої агітації (політичної реклами), не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»); 5 – публікацій з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства; 3 – публікації з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR); 3 – публікації з повідомленнями про порушення виборчого законодавства.

Основними темами новинних та аналітичних повідомлень в електронних ЗМІ Рівненщини були оглядові матеріали про зареєстрованих в округах кандидатів та висвітлення іншої різноманітної діяльності кандидатів (потенційних кандидатів) та політичних сил.

Варто зазначити, що кількість матеріалів з «джинсою» цього тижня у порівнянні з попереднім зросла на 10 публікацій. Але, при цьому, з’явились і марковані матеріали з передвиборчою агітацією. Минулого разу таких не було взагалі.

Найбільше публікацій з «джинсою» про політичні сили цього тижня, як і двох попередніх, було про Радикальну партію Олега Ляшка та її лідера – 9 випадків. По 2 рази такі матеріали стосувалися «Батьківщини» і «Свободи»; по 1 – «Заступу» і «Сильної України». Що ж до кандидатів, то було виявлено по 2 матеріали, які можна зарахувати до «джинси», про Юрія Прокопчука, Олега Червонюка, Романа Стасюка і по 1 – про Миколу Бляшина, Миколу Капіноса, Олександра Лащука, Петра Луцюка, Ксенію Павловську.

Марковані відповідно до законодавства публікації стосувалися ВО «Батьківщина» та кандидата-«мажоритарника» від цієї політичної сили у ВО 152 Миколи Капіноса – два випадки, а також кандидатів Ксенії Павловської (2) й Олега Червонюка.

Публікації, в яких помічена антиагітація («чорний» PR), були проти кандидатів у ВО 154 Ольги Підкидач і Богдана Файфури. Ще один матеріал містив антиагітацію (на фото) проти політичних партій: «Опозиційного блоку», «Народного фронту», Блоку Петра Порошенка і «Батьківщини».

Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства стосувалися порушень правил ведення передвиборчої агітації кандидатами Юрієм Вознюком, Олександром Данильчуком і Ксенією Павловською.

 

Кандидати (потенційні кандидати) в одномандатних округах Рівненської області

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 658 різноманітних згадок про кандидатів в одномандатних виборчих округах області, що є предметом моніторингу. Нагадаємо, попереднього разу таких згадок було рівно 1000.

Явного лідера за кількістю згадок за тиждень, як було минулого разу, не виявилося. Шістьох кандидатів згадували в рівненських електронних ЗМІ найчастіше: від 20 до 26 разів. Це Святослав Євтушенко (26), Дмитро Якимець (25), Олег Червонюк (23), Микола Капінос (22), Микола Бляшин (21), Олег Осуховський (20). Трішки не дотягнув до цього показника Олександр Лащук, якого згадували 19 разів.

Примітно, що всі ці вони є кандидатами в народні депутати у ВО 152 (м. Рівне). Тому їхня перевага в кількості згадок над іншими учасниками виборчого процесу пояснюється тим, що більшість журналістів із сайтів, які підлягають моніторингу, працюють переважно в обласному центрі. Відповідно саме кандидати зі 152-го округу в них частіше «на очах».

Лідер за кількістю згадок двох попередніх тижнів, кандидат у ВО 156 Олександр Данильчук, цього разу згадувався 17 разів. Стільки ж – Юрій Собчук (ВО 152).

Роман Стасюк (ВО 154) завдяки тому, що подарував прес-центру оперативного командування «Північ» планшет, набрав 15 згадок. Таку ж кількість має Вадим Павлюк (ВО 152).

14 разів згадували на рівненських сайтах Івана Ліщеновського (ВО 152). По 13 згадок набрали Василь Берташ (ВО 155) і Ксенія Павловська (ВО 156), котра згадувалася у найбільш різноманітних типах матеріалів.

Двоє жінок, котрих ЦВК зовсім нещодавно зареєструвала кандидатами у ВО 156 за рішенням суду, набрали по 12 згадок кожна. Стільки ж у колишнього нардепа, а нині кандидата у ВО 152 Юрія Прокопчука.

По 11 разів згадували Ярослава Гранітного (ВО 152) і Валентина Королюка (ВО 154).

І п’ятеро кандидатів набрали по 10 згадок. Це Андрій Карауш, Роман Коваль, Олександр Пантюхов (усі ВО 152), Петро Луцюк (ВО 154) та Сергій Євтушок (ВО 156).

Решта кандидатів відповідно згадувалися менше 10 разів. При чому, частина з них згадувалися лише в загальних оглядових матеріалах про всіх кандидатів на Рівненщині та повідомленнях про графіки ефірів для передвиборчої агітації на місцевому радіо і телебаченні.

 

Політичні партії

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 202 згадка про політичні партії, котрі беруть участь у передвиборчих перегонах. Тематика цих повідомлень досить різна і якусь одну чи кілька найпоширеніших тем виділити не можна.

Найбільше згадувалося про ВО «Батьківщина» - 24. З них: 2 – з ознаками «джинси», 2 – марковані матеріали, 1 – публікація з елементом анти агітації проти цієї політичної сили.

Лідер двох попередніх моніторингових тижнів за кількістю згадок – Радикальна партія Ляшка – цього разу набрала 19 згадок. Стільки ж у Блоку Петра Порошенка. Але якщо БПП згадували лише в новинних чи аналітичних матеріалах, то про РПЛ майже половина згадок (9) – це публікації з ознаками «джинси».

Завдяки візиту в Рівне представників «Інтернет партії України», який був минулого тижня і який привернув увагу багатьох ЗМІ, ця політична сила згадувалася на місцевих сайтах 13 разів.

12 згадок набрав «Народний фронт», 10 – «Опозиційний блок».

Менше 10 разів, але більше 5, згадувалися «Свобода» (9), «Громадянська позиція» (8), «Сильна Україна» (7), партія «5.10», Комуністична партія України, «Правий сектор» і «Заступ» (по 6 разів).

Решта політичних сил мають по 5 і менше згадок. При чому, 10 партій згадувалися лише по 3 рази – в повідомленнях про графіки ефірів для передвиборчої агітації на місцевому радіо і телебаченні.

 

Друковані ЗМІ

У звітному періоді (6-12 жовтня) друковані ЗМІ Рівненщини, що підлягали моніторингу, розмістили майже порівну агітаційних та іміджевих матеріалів, які маркувалися згідно з нормами законодавства, і немаркованих («джинси») – 37 та 38 відповідно. Однак, як і попереднього разу, зберігається така тенденція: матеріали про кандидатів-мажоритарників маркують частіше (маркованих – 29, немаркованих – 9), ніж матеріали про партії (відповідно 8 та 29 матеріали).

Загалом за минулий тиждень у результаті моніторингу друкованих ЗМІ зафіксовано 360 згадок про суб’єктів виборчого процесу: 246 - про кандидатів та 114 - про партії.

Цікавою особливістю є поява маркування «політична агітація», «політична реклама» на привітаннях зі святом Покрови та Днем українського козацтва кандидатів-мажоритарників Василя Берташа (на 2 вітаннях з 4), Олексія Муляренка (на 2 з 3), Василя Яніцького та Ольги Підкидач. Крім вказаних кандидатів, активно вітає зі святами Юрій Кічатий (3), який не є зареєстрованим кандидатом, однак поруч з його прізвищем вказується посада «голова обласної організації партії С.Тігіпка «Сильна Україна».

Серед маркованих агітаційних матеріалів зафіксовані згадки про таких суб’єктів виборчого процесу:

Кандидати: Муляренко Олексій (ВО 153) – 6; Червонюк Олег (ВО 152), Якимець Дмитро (ВО 152) – по 4; Вознюк Юрій (ВО 153) – 3; Бляшин Микола, Карауш Андрій (ВО 152), Берташ Василь, Яніцький Василь (ВО 155), Павловська Ксенія (ВО 156) – по 2; Павлюк Вадим, Прокопчук Юрій (ВО 152) – по 1.

Партії: «Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)» – 5, Блок Петра Порошенка – 2, ВО «Батьківщина» - 1.

Серед немаркованих матеріалів, які мають ознаки замовності, за звітний період зафіксовані згадки про таких суб’єктів виборчого процесу:

Кандидати: Осуховський Олег, Червонюк Олег, Якимець Дмитро (ВО 152), Вознюк Юрій (ВО 153) – по 2 матеріали; Луцюк Петро (ВО 154) –1 матеріал.

Партії: ВО «Свобода» - 7; Блок Петра Порошенка, «Заступ» – по 5; Радикальна Партія Олега Ляшка, «Народний фронт» – по 4; «Сильна Україна» - 2; «Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)», ВО «Батьківщина» – по 1.

Серед немаркованих публікацій виявлено 2 з явно вираженою негативною тональністю, спрямованою як антиагітація проти кандидата Ярослава Гранітного (ВО 152) і «Громадянської позиції».

Серед матеріалів, віднесених до типу «Новинні», зафіксовано 198 згадок про кандидатів в одномандатних округах та 73 – про партії, що є суттєвим збільшенням, порівняно з попередніми періодами. Другий тиждень лідерство за кількістю новинних згадок у газетах належить Олександру Данильчуку (ВО 156) – 9. Місцеві ЗМІ продовжують згадувати його «смітникову люстрацію». Про Богдана Файфуру (ВО 154) зафіксовано 5 згадок. По 4 рази згадували Миколу Бляшина, Олега Червонюка, Юрія Вознюка, Андрія Мітюхіна, Івана Шевчука, Ольгу Підкидач, Сергія Євтушка. Всі інші кандидати згадуються по 2-3 рази.

Серед партій у новинних матеріалах найбільше згадок про Блок Петра Порошенка (9) та ВО «Батьківщина» (5).

Тематика та приклади агітаційних матеріалів у друкованих ЗМІ

Якщо проаналізувати тематику агітаційних та іміджевих матеріалів, які замовляли кандидати/партії у звітному періоді, то можна зробити висновок про наявність таких найпоширеніших тем:

1. Допомога у різній формі військовим в зоні АТО - Олег Червонюк, Олексій Муляренко, Петро Луцюк, Радикальна партія Олега Ляшка, «Народний фронт», ВО «Батьківщина»; Олег Осуховський – про перебування на передовій.

2. «Класичні» ознайомчі розповіді про біографію, життєві принципи, мету балотування та обіцянки кандидата (часто у формі інтерв’ю) / списки, мету діяльності, програмні обіцянки партії - Василь Берташ, Вадим Павлюк, Микола Бляшин, Ксенія Павловська, Андрій Карауш, «Громадянська позиція».

3. Проблеми та обіцянки в аграрному/сільськогосподарському секторі - Юрій Вознюк, «Заступ», Радикальна партія Олега Ляшка.

4. Опис наявних проблем у сфері економіки, пенсійного та соціального захисту та звинувачення на адресу владних інститутів у гальмуванні необхідних реформ – «Сильна Україна», Радикальна партія Олега Ляшка.

Варто зазначити, що особливим стилем, дуже схожим на манеру публічних виступів лідера партії, вирізняються з-поміж інших замовні матеріали Радикальної партії Олега Ляшка (велика кількість гасел, окличних та запитальних речень, специфічних слів та зворотів тощо). При чому, матеріали стосуються різних тем – проблем пенсіонерів, селян потреб АТО, люстрації.

Темою, яку обрала на цьому тижні для своїх матеріалів ВО «Батьківщина», зокрема чинний народний депутат Микола Кучерук (балотується за партійним списком), стала актуальна для рівнян можлива зупинка «Рівнеазоту» і звернення нардепа з цього приводу до Верховної Ради.

ВО «Свобода» переважно інформує виборців у своїх замовних матеріалах про те, що вся фракція голосувала за закон про люстрацію, а також, що міністри від цієї політичної сили працюють найефективніше. Для прикладу, назви матеріалів: «Аграрний потенціал України допоможе здобути державі енергетичну незалежність», «Міністр екології найкраще справляється з процедурою люстрації», «Закон про люстрацію ухвалений. Чия перемога і кому це вигідно?».

 

Джерела моніторингу:

Газети (10): 7 днів, Вільне слово (вівторок і четвер), Вісті Рівненщини, Літопис Заходу плюс, ОГО, Рівне вечірнє (вівторок і четвер), Рівне експрес, Рівне ракурс, Рівненська газета, Рівненська правда.

Сайти (15): «ЧаРівне» www.charivne.info, «Четверта влада» www.4vlada.com, «ВСЕ» www.vse.rv.ua, «Ервеюей» www.erveua.com, «ОГО» www.ogo.ua, «Press-Центр» www.press-centr.com, «Голосно» www.golosno.com.ua, «Рівненські новини» www.rivnenews.com.ua, «ТакеІнфо» www.takeinfo.net, «ПіКа» www.pika.rv.ua, «Рівне вечірнє» www.rivnepost.rv.ua, «7 днів» www.7d.rv.ua, «Рівне 1» www.rivne1.tv, «Сфера-ТВ» www.sfera-tv.com.ua, РОДТРК www.rtb.rovno.ua.

 

Матеріали, котрі підлягають моніторингу (тематика):

1. Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства (всіма суб’єктами виборчого процесу).

2. Матеріали з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства.

3. Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»).

4. Матеріали з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR).

5. Привітання від імені кандидатів (партій), приурочені до різноманітних свят і дат.

6. Новинні матеріали, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії): візити кандидатів в область, прес-конференції, участь у певних (не прямо агітаційних) заходах.

7. Передвиборчі програми партій, кандидатів.

8. Рейтинги кандидатів/партій як результати соціологічних досліджень.

 

Методологія здійснення моніторингу

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються як посадові особи Президент України, Прем’єр-міністр, голови місцевих рад та адміністрацій тощо.

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються члени виборчих комісій з прив’язкою до назв/прізвищ конкретних суб’єктів виборчого процесу (СВП), представниками котрих вони є, коли інформація стосується процесу формування комісій, заміни в їх складах або виконання обов’язків як членів виборчих комісій, якщо немає підстав віднести матеріал до досліджуваних типів інформації.

Не беруться до уваги матеріали про діяльність місцевих (обласних, районних) осередків політичних партій, якщо там не згадуються імена конкретних кандидатів по одномандатному виборчому округу або ж ця діяльність не є прямо агітаційною.

 

Основні принципи віднесення матеріалів до певного типу інформації

До типу інформації «Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»)» віднесені ті, що мають явні або приховані ознаки замовності, в тому числі різноманітні «інтерв’ю», в яких міститься пряма або опосередкована агітація за певного СВП.

У випадку наявності новинного матеріалу з аналітичним елементом (наприклад повідомлення про висунення кандидатів з короткими екскурсами в їхню минулу політичну діяльність), у якому автор згадує про багатьох СВП, надає свої нейтральні експертні прогнози або суб’єктивні оцінки шансів на перемогу і відносно якого не виникає підозр в замовності чи агітації за певного СВП, - такий матеріал відноситься до типу інформації «Новинні матеріали».

У випадку «змішаного» типу інформації матеріал відноситься до того типу, що переважає за об’ємом або змістом (тематикою).

 

Таблиця присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу (СВП) у ЗМІ

Таблиця присутності кандидатів та партій – СВП у ЗМІ відображає загальну кількість згадок про СВП за типами інформації та може не співпадати з кількістю матеріалів (оскільки в одному матеріалі можливі декілька згадок).

В обліковій таблиці присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу у ЗМІ окремо по друкованих та електронних ЗМІ враховуються всі згадки про:

- кандидатів в одномандатному мажоритарному окрузі;

- політичних партій в багатомандатному окрузі.

У випадку наявності в матеріалі про політичну партію висловів, цитат, інших згадок про певного/певних кандидатів по багатомандатному округу, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку наявності у матеріалі про політичну партію переліку кандидатів, що зареєстровані як кандидати по списку вказаної партії, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку вказування партійності до імені кандидата в одномандатному окрузі, висунутого цією партією, матеріал зараховується до згадок про кандидата, а не/та про партію.

До типу інформації «Антиагітація та «Чорний PR» обліковуються негативні згадки про СВП, проти яких спрямований матеріал.

Моніторинг проводиться в рамках проекту «Комплексне спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2014 року в Рівненській області», що реалізовується РОГО «Комітет виборців України» за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані