укр eng
ДВК сформовані, кандидати і партії агітують значно активніше, прямого підкупу виборців не зафіксовано
57
26

На сьогодні спостерігачі РОГО «Комітет виборців України» не зафіксували системних грубих порушень виборчого законодавства, які б суттєво впливали на хід виборчої кампанії на Рівненщині. Однак зафіксовано чимало фактів порушень, що стосуються проведення передвиборчої агітації. Про це представники організації розповіли сьогодні під час прес-конференції, присвяченої проміжним результатам спостереження за виборчим процесом в області.

Так, зокрема, 10 жовтня завершився процес утворення дільничних виборчих комісій. Як повідомив голова правління Рівненського КВУ Олексій Горецький, загалом всі ОВК області вчасно у відведений законодавством строк створили ДВК та сформували їх керівний склад відповідно до отриманих суб’єктами виборчого процесу квот.

Найпершою своє подання у всіх округах подала політична партія «УДАР Віталія Кличка», фракція якої зареєстрована в Апараті ВРУ. Їхні подання були внесені ще всередині вересня в період з 12 по 18 вересня. Однак більшість суб’єктів виборчого процесу свої подання вносили впродовж останніх двох днів до граничної дати прийому таких подань – 7 та 8 жовтня. В окремих ОВК подання від різних суб’єктів вносилися однією і тією ж особою. Такі випадки були зафіксовані у всіх округах, крім 152-ого.

Варто зазначити, що свої подання не внесла Партія регіонів, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті ВРУ поточного скликання. Не взяли участь у формуванні ДВК та не внесли подання своїх кандидатур також частина кандидатів у народні депутати в одномандатних округах.

«Під час спостереження за перебігом виборчого процесу організацією не було зафіксовано перешкод суб’єктам виборчого процесу в можливості подання власних кандидатур до складу ДВК, - каже Олексій Горецький. – Тому ймовірними причинами неучасті є такі: відсутність або небажання витрачати значні організаційні та фінансові зусилля для набору своїх представників до складу ДВК, участь у виборах з перспективною метою, в зв’язку з чим кампанія ведеться слабко, формування подань кандидатур до складу ДВК від політичної партії, яка висунула кандидатів тощо».

Єдиними випадком, коли ОВК відмовила в прийнятті подання до складу ДВК, був зафіксований у ВО 154 щодо політичної партії «Правий сектор». Однак, за наявною інформацією, можна зробити висновок про правомірність дій членів комісії, оскільки особа, що вносила подання, не мала належного уповноваження.

Загалом усіма суб’єктами подання кандидатур до складу ДВК у межах області подали орієнтовно 19 тис. осіб, з них політичними партіями (в т.ч. тими, що мають фракції у Верховній Раді України) – 13 091 особу, що становить дві третини від загального числа подань.

При перевірці подань ОВК були зафіксовані випадки наявності так званих «двійників» (коли особа подана від кількох суб’єктів), осіб, котрі не можуть бути виборцями (до 18 років, довірені особи кандидатів тощо), відсутні належно оформлені документи (відсутні заяви від запропонованих осіб тощо), інше. Виявлені недоліки були підставою прийняття рішень ОВК про відмову щодо включення запропонованих осіб до складу ДВК (чи до жеребкування). Такі випадки не були масовими, фіксувалися в списках різних суб’єктів подань і виявлялися не більше декількох таких осіб щодо окремих суб’єктів.

При проведенні жеребкування щодо включення поданих кандидатур до складу ДВК у цілому всі ОВК виконали вимоги законодавства, зокрема постанови ЦВК. Однак в окремих випадках фіксувалося недотримання встановленого порядку (ОВК 152). Але це порушення не вплинуло в підсумку на результат формування дільничних виборчих комісій.

Розповіли представники РОГО КВУ і про те, як агітують на Рівненщині кандидати та партії.

Зокрема, керівник інформаційного відділу організації Святослав Дубов повідомив, що набагато активніша фаза в агітації розпочалася з жовтня, вже після офіційної реєстрації учасників виборчого процесу: як партій, так і кандидатів. За минулий тиждень кандидати і партії помітно додали в агітаційній активності в області.

«Серед партій найактивнішими в регіоні є: ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка, ВО «Свобода», «Народний фронт», Радикальна Партія Олега Ляшка, «Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч». Менше активніше і різноманітніше, однак агітують представники «Правого сектору», Ліберальної партії України, Інтернет партії України, Всеукраїнського аграрного об’єднання «Заступ», Національної демократичної партії України, партії «5.10», – каже Святослав Дубов. – Решта політичних сил, які беруть участь у виборах, або агітують дуже слабко, або зовсім не проводять таку діяльність на Рівненщині. З моменту своєї офіційної реєстрації значно активізували свою агітаційну кампанію і більшість кандидатів в одномандатних округах Рівненської області».

Серед видів і форми агітації, які використовуються політичними партіями на сьогодні, найпопулярнішими є традиційні: розміщення білбордів, сітілайтів, банерів, наметів з роздачею друкованої продукції, агітаційних матеріалів у ЗМІ, в т.ч. «джинси» та візити в область представників партій з публічними заходами (прес-конференціями, зустрічами тощо).

Кандидати-«мажоритарники» використовують розміщення білбордів, сітілайтів, банерів; розклеювання агітаційних плакатів, наліпок; агітаційні намети з роздачею друкованої продукції (в тому числі і в партійних наметах); розміщують агітаційні матеріали в ЗМІ, в т.ч. «джинсу»; проводять зустрічі з виборцями (трудовими колективами, мешканцями багатоповерхових будинків тощо) та піаряться в соціальних мережах.

За період з вересня по середину жовтня найпоширенішими типами порушень, зафіксованими Рівненським КВУ при проведенні агітації партіями/кандидатами, були видання немаркованих іміджевих публікацій («джинси») в ЗМІ, поширення друкованої агітаційної продукції без вихідних даних, розміщення агітаційних матеріалів (плакатів, наліпок) у непризначених для цього місцях.

Фіксувалося розміщення в ЗМІ матеріалів з елементами антиагітації. Однак поки що в більшості це обмежується поодинокими випадками взаємозвинувачень або негативних висловів на адресу конкурента (-ів). Яскравих прикладів використання чорного піару поки на Рівненщині не було зафіксовано. Звісно, крім ситуації, коли заступника голови Рівненської облради, кандидата в народні депутати у ВО 156 Олександра Данильчука вкинули в смітник.

Підтверджених фактів використання адміністративного ресурсу або масового використання службового становища в області спостерігачами Рівненського КВУ поки не було виявлено.

Фактів прямого підкупу виборців поки виявлено не було. Щодо непрямого підкупу, то, перш за все, наразі до цієї категорії порушень можна віднести допомогу армії та військовим у зоні АТО з боку кандидатів та представників політичних партій.

У зв’язку з цим Рівненський КВУ закликає всіх кандидатів і партій, які є учасниками виборчого процесу, не маніпулювати та не зловживати цією темою лише задля власного передвиборчого піару. З однієї сторони, на сьогодні дуже важливим є допомога нашим військовим. Але з іншої, у виборчий період таку допомогу можна розцінювати як непрямий підкуп виборців. Тому звертаємося до всіх кандидатів і партій допомагати нашим щиро захисникам не лише в період виборів, а й після 26 жовтня, незалежно від результатів волевиявлення.

З детальним аналізом результатів спостереження з конкретними прикладами можна ознайомитися на сайті організації: http://cvu.com.ua/ua/view.php?id=981

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані