укр eng
Топ-5 способів агітації кандидатів у нардепи в Рівному
75
43

1. Допомога армії та військовим.

Головний тренд агітації виборчої осені 2014 року в Рівному, як і по всій Україні, - піар на темі допомоги армії та військовим у зоні АТО. Це нова тема, яка так масово ще ніколи за історію незалежної України не використовувалася. В Рівному чи не всі кандидати в більшій чи меншій мірі використовують цю тему для поліпшення свого іміджу перед виборцями.

Хтось дарує одяг військовим, хтось техніку, хтось передає чи возить продукти й інші речі першої необхідності до зони бойових дій, хтось патрулює населені пункти, визволені українською армією, хтось просто постійно говорить про важливість допомоги військовим і добровольцям.

Однак все це робиться публічно, на камеру, з відповідним позуванням, посмішками (чи серйозними виразами облич, залежно від ситуації), рукостисканням і т.д. І якщо на такі заходи не запрошується преса або ж журналісти не відвідують їх, то після цього обов’язково піар-служби кандидатів через ЗМІ доносять до відома виборців цю інформацію.

З одного боку, ніби робиться важлива для держави справа – допомагати українським військовим повинен кожен свідомий громадянин. Однак, коли це роблять кандидати, та ще й постійно на цьому піаряться, то це вже більше схоже на непрямий підкуп виборців.

Допомога армії витіснила інші, популярні раніше, зокрема в 2012 році, способи непрямого підкупу виборців: роздачі різних продуктових наборів, розіграші подарунків і призів, проведення масових розважальних заходів із запрошенням зіркових артистів.

2. Діяльність підприємства чи організації, яку очолює кандидат.

Ще один тренд цьогорічної виборчої кампанії – піар кандидатів, які є керівниками (власниками) різних підприємств чи організацій на їх діяльності. В 2012 році в Рівному на цьому добре «розкрутився» Олег Червонюк, власник Рівненського льонокомбінату. Щоправда, тоді це не допомогло йому перемогти на виборах. Але пан Червонюк не зупинився і продовжив свій піар на основі діяльності власного підприємства, яке вже в 2014 році і без згадки його імені в матеріалі всеодно асоціюється в більшості рівнян у першу чергу з іменем.

Підхопив цей приклад і директор ТзОВ «Санком-Рівне» Святослав Євтушенко. В матеріалах прес-служби підприємства стабільно згадується його ім’я чи коментарі. Осблиов це стало помітно у вересні-жовтні цього року. Тепер більшість рівнян так само асоціюють «Санком» з Євтушенком.

За порівняно короткий проміжок часу «розкрутився» в Рівному донедавна немісцевий Дмитро Якимець. І не в останню чергу завдяки регулярним публікаціям впродовж року про роботу ГО «Рівненський громадський контроль», котре він очолює.

Нещодавно подібним чином почав піаритися в Рівному і директор КП «Рівнеоблводоканал» Андрій Карауш.

3. Партійний бренд.

Ще один тренд для піару, який у 2014 році хоч і втратив свою актуальність порівняно з 2012, однак все ж використовується частиною з кандидатів у Рівному, - це партійний бренд.

Так, кандидат Олександр Лащук, колишній «свободівець», голова обласної організації НРУ вирішив заручитися підтримкою популярної наразі Радикальної партії Олега Ляшка, висуванцем якої він став. Адвокат і кандидат Микола Бляшин офіційно є самовисуванцем, однак публічно отримав підтримку від «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Роман Коваль став висуванцем від «Правого сектору». Згаданий раніше Дмитро Якимець з моменту офіційної реєстрації почав піаритися під брендом «Народного фронту», висуванцем якого він став. Олег Червонюк, хоч офіційно і є самовисуванцем, однак у своїй передвиборчій агітації (зокрема, на наметах у Рівному, де роздають його агітпродукцію) використовує стилістику Блоку Петра Порошенка.

4. «Джинса» в ЗМІ.

Досить поширеним серед кандидатів у цьому році в Рівному, як і в попередні виборчі кампанії, є розміщення в місцевих засобах масової інформації замовних так званих іміджевих матеріалів. Особливо поширеним це явище було до моменту офіційної реєстрації кандидатів. Бо згідно із законодавством, поки вони не були суб’єктами виборчого процесу, доти не несли жодної відповідальності за такі дії, і відповідно могли проплачувати такі матеріали не з виборчих фондів. Після офіційної реєстрації кандидатами частина з таких публікацій стала маркуватися як «передвиборча агітація» чи «політична реклама». Однак всеодно наразі відсоток немаркованих «джинсових» матеріалів залишається суттєвим.

Особливо це стосується Інтернету, який кандидати також почали активніше використовувати для піару порівняно з 2012 роком. На сьогодні на місцевих рівненських інформаційних сайтах досить нечасто можна зустріти марковану агітацію чи політичну рекламу. Не забувають кандидати в Рівному використовувати для «халявного» піару і соціальні мережі, що також стає трендом цього року.

5. Антиагітація та чорний піар проти конкурентів.

Наразі такими нечесними методами передвиборчої боротьби, як антиагітація чи чорний піар проти конкурентів, кандидати в Рівному користуються рідко. Поки що в більшості це обмежується одиночними випадками взаємозвинувачень або негативних висловів на адресу конкурента (-ів).

Однак, як свідчить практика, ці способи найчастіше і найактивніше починають застосовувати в останній тиждень перед днем голосування. Тож незадовго до 26 жовтня, швидше за все, ми станемо свідками більш масових публічних «виливань бруду» окремими кандидатами на своїх конкурентів.

Про позитивний тренд

Насамкінець хотілося б згадати і про позитивний тренд, який, на жаль, не так часто нині використовують кандидати – зустрічі з виборцями. Як на мене, це один з найчесніших методів проведення передвиборчої агітації. Коли кандидат і виборці віч-на-віч мають можливість відкрито поговорити один з одним, поділитися думками, донести свої бачення вирішення актуальних життєвих проблем та інше. У цій виборчій кампанії в Рівному кілька кандидатів використовують такий спосіб агітації.

Тож сподіваюся, що під час наступних виборів це стане головним трендом виборчої кампанії для кожного кандидата. А переможці нинішньої не забуватимуть про свої передвиборчі обіцянки виборцям, як це стабільно робили їхні попередники.

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані