укр eng
Данильчука та Радикальну партію найчастіше згадували в рівненських ЗМІ минулого тижня
71
41

Електронні ЗМІ

Загалом за період з 29 вересня по 5 жовтня на 15 інформаційних сайтах Рівненщини було виявлено 165 публікацій на виборчу тематику, які є предметом моніторингу. З них: 135 – новинні та аналітичні публікації непрямо агітаційного характеру, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії); 15 – публікацій, які можна зарахувати до передвиборчої агітації (політичної реклами), не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»); 10 – публікацій з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR); 5 – публікацій з повідомленнями про порушення виборчого законодавства.

Основними темами новинних та аналітичних повідомлень в електронних ЗМІ Рівненщини були: завершення процесу висування кандидатів у народні депутати, оглядові матеріали про зареєстрованих в округах кандидатів та інформація про сесію Рівненської обласної ради. Решта новинних повідомлень стосувалися висвітлення іншої різноманітної діяльності кандидатів (потенційних кандидатів) та політичних сил.

Найбільше матеріалів з «джинсою» про політичні сили цього тижня, як і минулого, було про Радикальну партію Олега Ляшка та її лідера – 8 випадків. По 1 разу такі публікації стосувалися Всеукраїнського аграрного об’єднання «Заступ» та Опозиційного блоку. Що стосується кандидатів, то було виявлено 3 матеріали, які можна зарахувати до «джинси», про Олега Червонюка і по 1 – про Сергія Євтушка та Андрія Карауша. Варто зазначити, що цього разу в Інтернеті не було жодного іміджевого матеріалу з відповідними позначками. Попереднього тижня один аналогічний матеріал на двох сайтах мав позначки «на правах реклами».

Публікації, в яких помічена антиагітація («чорний» PR), були проти конкретних осіб-кандидатів: Ярослава Гранітного – 4 випадки, Василя Берташа – 3, Юрія Собчука та Івана Шевчука – по 2, Олександра Пантюхова та Григорія Ясиновського – по 1.

Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства стосувалися інформації від ГМ ОПОРА про те, що зареєстровані партії та кандидати продовжують використовувати зовнішню рекламу без вихідних даних. Зазначалося, що «це порушення має масовий характер і стосується зокрема зовнішньої реклами таких партій як ВО «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка», «Свобода», «Опозиційний блок», «Радикальна партія Олега Ляшка».

 

Кандидати (потенційні кандидати) в одномандатних округах Рівненської області

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено рівно 1000 різноманітних згадок про кандидатів по одномандатних виборчих округах області, що є предметом моніторингу. Попереднього тижня таких згадок було 500.

Найбільше з них, як і минулого разу, стосувалися Олександра Данильчука (ВО №156) – 55. Така кількість згадок пов’язана, в першу чергу, з повідомленнями про сесію Рівненської обласної ради, яка відбулася 26 вересня і 3 жовтня. Весь цей час у багатьох електронних ЗМІ області згадувалося, як активісти вкинули пана Данильчука в смітник.

32 згадки за тиждень набрав Олег Червонюк (ВО №152). З них – 3 в публікаціях, які можна зарахувати до «джинси».

Імена Дмитра Якимця (ВО №152) і Василя Берташа (ВО №155) згадувалося по 28 разів. При цьому, 3 згадки із 28 про екс-голову Рівненської ОДА мали ознаки антиагітації. Варто додати, що однофамілець Василя Михайловича і водночас конкурент по округу Сергій Васильович Берташ згадувався лише 6 разів.

Чинний нардеп від Рівненщини і водночас кандидат по ВО №153 Юрій Вознюк «засвітився» в 27 повідомленнях на рівненських сайтах. Всі вони мали неагітаційний характер і переважно були про списки кандидатів в окрузі.

По 26 згадок набрали Олексій Муляренко (ВО №153) та Василь Яніцький (ВО №155). Всі вони також стосувалися переважно повідомлень про списки кандидатів в округах.

Та сама тематика матеріалів стосувалося переважної більшості згадок про Миколу Капіноса (ВО №152), яких загалом набралося 24 за тиждень.

Трохи менше, по 23 згадки на кожного, набрали ще двоє кандидатів по ВО №152: Олег Осуховський та Ярослав Гранітний. Останнього, між іншим, найбільше з усіх кандидатів цього тижня торкнулася антиагітація – 4 випадки.

Два кандидати зі схожими прізвищами згадувалися по 22 рази. Це Святослав Євтушенко (ВО №152) та Сергій Євтушок (ВО №156). При цьому, про колишнього голову Сарненської РДА з 22 було по одному випадку «джинси» за нього й антиагітації проти.

Решта кандидатів згадувалися цього тижня в рівненських електронних (Інтернет) ЗМІ менше 20 разів.

 

Політичні партії

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 231 згадка про політичні партії, котрі беруть участь у передвиборчих перегонах. Тематика цих повідомлень досить різна і якусь одну чи кілька найпоширеніших тем виділити не можна.

Найбільше згадок було виявлено про Радикальну партію Ляшка – 30 (8 з них – з ознаками «джинси»). Минулого разу РПЛ теж згадували найчастіше – 25 разів.

Трохи менше згадувалося про «Опозиційний блок» - 28 випадків. Чимало з цих повідомлень стосувалися інформації про пошкодження агітаційних сітілайтів цієї політичної сили в Рівному, що сталося наприкінці вересня. Також був один «джинсовий» матеріал.

Блок Петра Порошенка набрав 22 згадки, трохи менше – 21 – «Батьківщина». За ними за кількістю згадок розмістилася «Свобода» - 18 разів.

Всі ці 5 політичних сил згадуються в 5 матеріалах з повідомленнями про порушення виборчого законодавства, які зафіксувала ГМ ОПОРА. А саме про те, що зареєстровані партії використовували зовнішню рекламу без вихідних даних.

«Народний фронт» згадувався 13 разів.

По 11 згадок було зафіксовано про Блок лівих сил, «Сильну Україну» та «Заступ». Остання, між іншим, мала 1 «джинсу».

«Громадянська позиція» і Ліберальна партія України згадувалися, як і минулого разу, по 10 разів.

Решта ж політичних сил набрали менше 10 згадок.

 

Друковані ЗМІ

Загалом за звітний період (29 вересня – 5 жовтня) в результаті моніторингу 10 друкованих ЗМІ Рівненщини було зафіксовано 226 згадок про суб’єктів виборчого процесу: 174 – про кандидатів та 52 – про партії.

Серед газет, що підлягали моніторингу, порівняно з попередніми періодами, вперше збільшилася кількість замовних та іміджевих матеріалів, які друкуються з маркуванням «передвиборна агітація», «політична реклама» тощо. Хоча і немаркованих матеріалів, але з явними ознаками замовності, теж зафіксовано немало.

Для порівняння: маркованих – 46, немаркованих – 32. При цьому кандидати-мажоритарники виявились «дисциплінованішими», ніж партії: про кандидатів маркованих – 28, немаркованих – 9; про партії відповідно 18 та 23 матеріали.

Однак, незважаючи на цю позитивну тенденцію, варто окремо звернути увагу на якість такого маркування. Досить часто його можна помітити лише, якщо дуже придивлятись і спеціально шукати. Звичайно, пересічний читач-виборець, який не має перед собою мети вишукувати такі маркування, навряд чи буде це робити.

Одиниці серед друкованих ЗМІ перед чи поряд з матеріалом друкують читабельним шрифтом фрази «передвиборна агітація», «політична реклама». Більшість видань проставляють різноманітні символи (галочки, квадратики, зірочки), розшифрування значення яких розміщуються поруч з реквізитами газети, як правило, на останній сторінці.

Серед маркованих агітаційних (іміджевих) матеріалів за звітний період найбільше зафіксовано: серед кандидатів – про Олексія Муляренка (ВО №153) – 7; серед політичних партій – про Блок Петра Порошенка – 8.

Серед немаркованих матеріалів, які мають ознаки замовності, за звітний період найбільше зафіксовано: серед кандидатів – про Дмитра Якимця (ВО №152) – 2; серед політичних партій – про «Заступ» – 6.

Два майже ідентичні немарковані матеріали, написані в негативній тональності, віднесені до публікацій з антиагітацією («чорним» PR), оскільки вони містять звинувачення про включення до списку партії «Блок Петра Порошенка» «кумів, родичів та наближених», колишніх «регіоналів», олігархів.

Також було виявлено 4 матеріали з привітаннями від імені кандидатів (партій), приуроченими до різноманітних свят і дат. З днем працівників освіти вітали кандидата по ВО №155 Василь Яніцький (1) та Юрій Кічатий як голова обласної організації партії С.Тігіпка «Сильна Україна» (3).

Серед матеріалів, віднесених до типу «Новинні матеріали» зафіксовано 138 згадок про кандидатів по одномандатних округах та лише 6 – про партії. Місцеві друковані ЗМІ продовжували ознайомлювати читачів із зареєстрованими кандидатами-«мажоритарниками». Завдяки цьому за цей тиждень не було жодного кандидата (із 72-ох), про якого хоча б раз не згадали в газетах. Найбільше згадок у новинних матеріалах було про Олександра Данильчука (8) у зв’язку зі скандалом під час сесії Рівненської обласної ради, коли його «викинули у смітник»; Олександра Лащука (6) у зв’язку з його активністю під час сесії міської ради; Олега Ляшка (Бернацького) (5), який змінив прізвище та зареєструвався кандидатом у ВО №154. Олег Осуховський, Василь Берташ та Дмитро Якимець набрали по 4 згадки в новинних матеріалах.

 

Джерела моніторингу:

Газети (10): 7 днів, Вільне слово (вівторок і четвер), Вісті Рівненщини, Літопис Заходу плюс, ОГО, Рівне вечірнє (вівторок і четвер), Рівне експрес, Рівне ракурс, Рівненська газета, Рівненська правда.

Сайти (15): «ЧаРівне» www.charivne.info, «Четверта влада» www.4vlada.com, «ВСЕ» www.vse.rv.ua, «Ервеюей» www.erveua.com, «ОГО» www.ogo.ua, «Press-Центр» www.press-centr.com, «Голосно» www.golosno.com.ua, «Рівненські новини» www.rivnenews.com.ua, «ТакеІнфо» www.takeinfo.net, «ПіКа» www.pika.rv.ua, «Рівне вечірнє» www.rivnepost.rv.ua, «7 днів» www.7d.rv.ua, «Рівне 1» www.rivne1.tv, «Сфера-ТВ» www.sfera-tv.com.ua, РОДТРК www.rtb.rovno.ua.

 

Матеріали, котрі підлягають моніторингу (тематика):

1. Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства (всіма суб’єктами виборчого процесу).

2. Матеріали з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства.

3. Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»).

4. Матеріали з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR).

5. Привітання від імені кандидатів (партій), приурочені до різноманітних свят і дат.

6. Новинні матеріали, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії): візити кандидатів в область, прес-конференції, участь у певних (не прямо агітаційних) заходах.

7. Передвиборчі програми партій, кандидатів.

8. Рейтинги кандидатів/партій як результати соціологічних досліджень.

 

Методологія здійснення моніторингу

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються як посадові особи Президент України, Прем’єр-міністр, голови місцевих рад та адміністрацій тощо.

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються члени виборчих комісій з прив’язкою до назв/прізвищ конкретних суб’єктів виборчого процесу (СВП), представниками котрих вони є, коли інформація стосується процесу формування комісій, заміни в їх складах або виконання обов’язків як членів виборчих комісій, якщо немає підстав віднести матеріал до досліджуваних типів інформації.

Не беруться до уваги матеріали про діяльність місцевих (обласних, районних) осередків політичних партій, якщо там не згадуються імена конкретних кандидатів по одномандатному виборчому округу або ж ця діяльність не є прямо агітаційною.

 

Основні принципи віднесення матеріалів до певного типу інформації

До типу інформації «Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»)» віднесені ті, що мають явні або приховані ознаки замовності, в тому числі різноманітні «інтерв’ю», в яких міститься пряма або опосередкована агітація за певного СВП.

У випадку наявності новинного матеріалу з аналітичним елементом (наприклад повідомлення про висунення кандидатів з короткими екскурсами в їхню минулу політичну діяльність), у якому автор згадує про багатьох СВП, надає свої нейтральні експертні прогнози або суб’єктивні оцінки шансів на перемогу і відносно якого не виникає підозр в замовності чи агітації за певного СВП, - такий матеріал відноситься до типу інформації «Новинні матеріали».

У випадку «змішаного» типу інформації матеріал відноситься до того типу, що переважає за об’ємом або змістом (тематикою).

 

Таблиця присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу (СВП) у ЗМІ

Таблиця присутності кандидатів та партій – СВП у ЗМІ відображає загальну кількість згадок про СВП за типами інформації та може не співпадати з кількістю матеріалів (оскільки в одному матеріалі можливі декілька згадок).

В обліковій таблиці присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу у ЗМІ окремо по друкованих та електронних ЗМІ враховуються всі згадки про:

- кандидатів в одномандатному мажоритарному окрузі;

- політичних партій в багатомандатному окрузі.

У випадку наявності в матеріалі про політичну партію висловів, цитат, інших згадок про певного/певних кандидатів по багатомандатному округу, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку наявності у матеріалі про політичну партію переліку кандидатів, що зареєстровані як кандидати по списку вказаної партії, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку вказування партійності до імені кандидата в одномандатному окрузі, висунутого цією партією, матеріал зараховується до згадок про кандидата, а не/та про партію.

До типу інформації «Антиагітація та «Чорний PR» обліковуються негативні згадки про СВП, проти яких спрямований матеріал.

 Моніторинг проводиться в рамках проекту «Комплексне спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2014 року в Рівненській області», що реалізовується РОГО «Комітет виборців України» за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані