укр eng
Моніторинг ЗМІ на Рівненщині: хто і як порушує законодавство
83
39

Електронні ЗМІ

Загалом за період з 15 по 21 вересня на 15 сайтах Рівненщини було виявлено 149 матеріалів на виборчу тематику, які є предметом моніторингу. З них: 135 – новинні та аналітичні матеріали непрямо агітаційного характеру, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії); 8 – матеріали, які можна зарахувати до передвиборчої агітації (політичної реклами), не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»); 3 – матеріали з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR); 3 - матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства.

Основною темою новинних та аналітичних повідомлень в електронних ЗМІ Рівненщини цього тижня був процес висування кандидатів у народні депутати України політичними партіями. Також були повідомлення про висування кандидатів у депутати шляхом самовисування. Решта новинних повідомлень стосувалися висвітлення іншої діяльності кандидатів (потенційних кандидатів) та політичних сил.

Матеріали, в який була помічена антиагітація («чорний» PR), були проти політичних сил: Блоку Петра Порошенка і «Народного фронту» та конкретних осіб: Юрія Вознюка, Валентина Королюка й Івана Шевчука.

Матеріали про порушення виборчого законодавства стосувалися повідомлень від ГМ ОПОРА про те, що потенційні кандидати в народні депутати, які ще офіційно не зареєстровані, активно ведуть агітаційну кампанію з непрямим відкупом виборців (Юрій Вознюк та Василь Яніцький). Ще один матеріал був про те, що двічі спостерігач Громадянської мережі ОПОРА отримав відмову від голови ОВК 154-го виборчого округу в реєстрації офіційних спостерігачів.

Кандидати (потенційні кандидати) в одномандатних округах Рівненської області

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 311 різноманітних згадок про кандидатів (потенційних кандидатів) по одномандатних виборчих округах області.

Найбільше з них стосувалися Валентина Королюка (висунутого «Батьківщиною» по ВО №154) – 27.

Ім’я Юрія Вознюка (висунутого «Народним фронтом» по ВО №153) згадувалося 21 раз.

Іван Шевчук (висунутий «Сильною Україною» по ВО №152) потрапляв на рівненські сайти 18 разів. Переважна більшість цих згадок стосувалися конфлікту в Рівненській дирекції «Укрпошти».

17 разів в електронних ЗМІ згадувалося ім’я Святослава Євтушенка, офіційно зареєстрованого кандидата в нардепи по ВО №152. Згадувалося воно переважно в матеріалах, що стосуються діяльності ТзОВ «Санком-Рівне», директором якого він є. Однак у цих матеріалах не було виявлено ані прямої агітації, ані згадок про те, що він є кандидатом у нардепи.

По 15 згадок було виявлено про Сергія Євтушка (висунутого «Батьківщиною» по ВО №156), Олега Осуховського (потенційного кандидата від «Свободи» по ВО №152) та Миколу Капіноса (висунутого «Батьківщиною» по ВО №152). Причому прізвище останнього у 2 матеріалах вказувалося як Капірус.

14 разів згадували на рівненських сайтах Ярослава Гранітного (потенційного кандидата по ВО №152). Всі згадки пов’язані із ситуацією щодо відмови Центрвиборчкомом у реєстрації його кандидатом у народні депутати, поданням документів до Київського апеляційного суду на скасування цього рішення ЦВК та успішного для нього рішення суду, який зобов’язав ЦВК повторно розглянути подані документи.

Василь Яніцький, висунутий Блоком Петра Порошенка у ВО № 155, згадувався 13 разів. До цих згадок також зараховано розміщення на сайті Рівненського інформаційного порталу «ОГО» банеру його офіційного сайту.

12 згадок було про Михайла Вервегу, висунутого «Батьківщиною» по ВО №153. Однак всі ці згадки стосувалися саме опублікування списку «мажоритарників» від його політичної сили на Рівненщині.

По 11 згадок отримали Олександр Мелещук (висунутий «Батьківщиною» по ВО №154), причому у 2 випадках його прізвище писалося як Мирощук, Олексій Муляренко (висунутий Блоком Петра Порошенка по ВО №153) і Дмитро Якимець (висунутий «Народним фронтом» по ВО №152).

Висуванці від Блоку Петра Порошенка по ВО №№ 154 і 156 відповідно Олександр Дехтярчук і Олександр Данильчук згадувалися по 10 разів кожен.

Решта кандидатів (потенційних кандидатів) згадувалися цього тижня в рівненських електронних ЗМІ менше 10 разів.

Політичні партії

Загалом за минулий тиждень в електронних ЗМІ Рівненщини було виявлено 103 різноманітних згадки про політичні партії, котрі візьмуть участь у передвиборчих перегонах. Основна тематика цих повідомлень – проведення з’їздів політичних сил, під час яких затверджувалися списки кандидатів у депутати як в одномандатних, так і в багатомандатному виборчому окрузі.

Найбільше згадок було виявлено про «Батьківщину» - 26, «Народний фронт» - 15 і Блок Петра Порошенка – 11. По 9 разів згадувалися Радикальна партія Ляшка і «Громадянська позиція». Трохи менше – 8 разів – «Сильна Україна». 6 згадок в електронних ЗМІ Рівненщини було про «Свободу». 5 разів згадали Комуністичну партію України, причому в одному з матеріалів під назвою «У виборчому списку комуністів - двоє «вірних ленінців» з Рівного» цю політичну силу назвали «партією однодумців Леніна».

Решта ж політичних сил згадувалися менше 5 разів. Це «Воля»/«Самопоміч», «Правий сектор», «Відродження», «Заступ», Блок лівих сил, Партія розвитку України та Інтернет партія України.

Друковані ЗМІ

У звітному періоді серед 10 друкованих ЗМІ Рівненщини, що підлягали моніторингу, за тематикою переважали матеріали про проведення з’їздів, форумів, конференцій партій, на яких затверджувалися списки кандидатів. Подавалась така інформація як у форматі нейтральних новинних матеріалів, так і з ознаками замовності (маркованих серед них лише 2, немаркованих - 11).

Маркували матеріали «Опозиційного блоку». Причому маркування полягало у проставлянні  або √ у лівому верхньому кутку поруч з матеріалом, а виборець, якщо цю помітив цю позначку, повинен був ще знайти на останній сторінці дрібним шрифтом, що це означає «друкується на правах реклами».

Загалом за минулий тиждень було помічено 24 іміджеві матеріали, що мають ознаки замовності («джинса»). Найбільше таких матеріалів було про Опозиційний блок (4), «Народний фронт» (з обов’язковою агітацією за Юрія Вознюка) (3), «Батьківщину» (2), Радикальну партію Ляшка (2), «Сильну Україну» (2), Блок лівих сил (2), по 1 – «Свобода» і «Заступ». Серед кандидатів (потенційних кандидатів) в одномандатному окрузі: Юрій Вознюк (3) та Олексій Муляренко (2).

Місцеві друковані ЗМІ цікавило, хто з представників Рівненщини присутній у списках партій, що за попередніми очікуваннями пройдуть відсотковий виборчий бар’єр та хто балотуватиметься в одномандатному окрузі за підтримки найбільших політичних сил (4 матеріали). Деякі з них містили суб’єктивні оцінки автора шансів проходження в парламент певних політичних партій та кандидатів. Однак у них не вбачалося «перекосу» інформації в бік певної політичної партії/кандидата, явної чи прихованої агітації або антиагітації, тому ці матеріали були віднесені до типу «новинні».

Виявлені одиничні випадки появи таких типів матеріалів: матеріал замовного антиагітаційного характеру, спрямований на критику уряду Яценюка (1), та привітання з Днем лісівника від В.Яніцького (1).

Джерела моніторингу:

Газети (10): 7 днів, Вільне слово (вівторок і четвер), Вісті Рівненщини, Літопис Заходу плюс, ОГО, Рівне вечірнє (вівторок і четвер), Рівне експрес, Рівне ракурс, Рівненська газета, Рівненська правда.

Сайти (15): «ЧаРівне» www.charivne.info, «Четверта влада» www.4vlada.com, «ВСЕ» www.vse.rv.ua, «Ервеюей» www.erveua.com, «ОГО» www.ogo.ua, «Press-Центр» www.press-centr.com, «Голосно» www.golosno.com.ua, «Рівненські новини» www.rivnenews.com.ua, «ТакеІнфо» www.takeinfo.net, «ПіКа» www.pika.rv.ua, «Рівне вечірнє» www.rivnepost.rv.ua, «7 днів» www.7d.rv.ua, «Рівне 1» www.rivne1.tv, «Сфера-ТВ» www.sfera-tv.com.ua, РОДТРК www.rtb.rovno.ua.

 

Матеріали, котрі підлягають моніторингу (тематика):

1. Матеріали з повідомленнями про порушення виборчого законодавства (всіма суб’єктами виборчого процесу).

2. Матеріали з передвиборчою агітацією, марковані відповідно до вимог виборчого законодавства.

3. Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»).

4. Матеріали з антиагітацією (в тому числі з «чорним» PR).

5. Привітання від імені кандидатів (партій), приурочені до різноманітних свят і дат.

6. Новинні матеріали, в яких згадуються або беруть участь кандидати (партії): візити кандидатів в область, прес-конференції, участь у певних (не прямо агітаційних) заходах.

7. Передвиборчі програми партій, кандидатів.

8. Рейтинги кандидатів/партій як результати соціологічних досліджень.

 

Методологія здійснення моніторингу

У період з 15.09 по 30.09 (останній день реєстрації кандидатів у народні депутати і партій/блоків) беруться до уваги імена тих осіб та назви політичних сил, щодо яких раніше були публічні розмови про їхню можливу участь у виборах або ж робилися прогнози експертів щодо такої участі.

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються як посадові особи Президент України, Прем’єр-міністр, голови місцевих рад та адміністрацій тощо.

Не беруться до уваги нейтральні новинні матеріали, в яких згадуються члени виборчих комісій з прив’язкою до назв/прізвищ конкретних суб’єктів виборчого процесу (СВП), представниками котрих вони є, коли інформація стосується процесу формування комісій, заміни в їх складах або виконання обов’язків як членів виборчих комісій, якщо немає підстав віднести матеріал до досліджуваних типів інформації.

Не беруться до уваги матеріали про діяльність місцевих (обласних, районних) осередків політичних партій, якщо там не згадуються імена конкретних кандидатів по одномандатному виборчому округу або ж ця діяльність не є прямо агітаційною.

Основні принципи віднесення матеріалів до певного типу інформації

До типу інформації «Матеріали з передвиборчою агітацією, але не марковані відповідно до вимог виборчого законодавства (так звана «джинса»)» віднесені ті, що мають явні або приховані ознаки замовності, в тому числі різноманітні «інтерв’ю», в яких міститься пряма або опосередкована агітація за певного СВП.

У випадку наявності новинного матеріалу з аналітичним елементом (наприклад повідомлення про висунення кандидатів з короткими екскурсами в їхню минулу політичну діяльність), у якому автор згадує про багатьох СВП, надає свої нейтральні експертні прогнози або суб’єктивні оцінки шансів на перемогу і відносно якого не виникає підозр в замовності чи агітації за певного СВП, - такий матеріал відноситься до типу інформації «Новинні матеріали».

У випадку «змішаного» типу інформації матеріал відноситься до того типу, що переважає за об’ємом або змістом (тематикою).

Таблиця присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу (СВП) у ЗМІ

Таблиця присутності кандидатів та партій – СВП у ЗМІ відображає загальну кількість згадок про СВП за типами інформації та може не співпадати з кількістю матеріалів (оскільки в одному матеріалі можливі декілька згадок).

В обліковій таблиці присутності кандидатів та партій – суб’єктів виборчого процесу у ЗМІ окремо по друкованих та електронних ЗМІ враховуються всі згадки про:

- кандидатів в одномандатному мажоритарному окрузі;

- політичних партій в багатомандатному окрузі.

У випадку наявності в матеріалі про політичну партію висловів, цитат, інших згадок про певного/певних кандидатів по багатомандатному округу, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку наявності у матеріалі про політичну партію переліку кандидатів, що зареєстровані як кандидати по списку вказаної партії, матеріал зараховується до згадок про політичну партію.

У випадку вказування партійності до імені кандидата в одномандатному окрузі, висунутого цією партією, матеріал зараховується до згадок про кандидата, а не/та про партію.

До типу інформації «Антиагітація та «Чорний PR» обліковуються негативні згадки про СВП, проти яких спрямований матеріал.

 

Моніторинг проводиться в рамках проекту «Комплексне спостереження за позачерговими парламентськими виборами 2014 року в Рівненській області», що реалізовується РОГО «Комітет виборців України» за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані